شماره ثبت در ارشاد: 83160

رسانه اقتصادی و اجتماعی دورنما

چرا قیمت بیت کوین افزایش یافت؟ | چشم انداز آتی قیمت بیت کوین؟

از سال ۱۹۷۱ که نظام استاندارد طلا توسط ریچارد نیکسون کنار گذاشته شد تا کنون، هر ساله مقدار دلاری که وارد چرخه شده افزایشی بوده بطوری که از سال ۱۹۷۴ تا مارچ ۲۰۲۰ یعنی کمی قبل از شروع اپیدمی کرونا ویروس، مقدار مزبور از ۲۷۳ میلیارد دلار به ۴ هزار میلیارد دلار رسیده و از مارچ ۲۰۲۰ تا ۳۰ دسامبر ۲۰۲۰ حدود ۲.۵ هزار میلیارد دلار بیشتر شده و در مجموع رسیده به ۶.۵ تریلیون دلار!
کنگره نیز هم اکنون در حال بررسی بسته ۱ تریلیون دلاری دیگری برای مقابله با آثار کروناست!

افزایش حجم دلار در دنیا


اگر این رقم تصویب شود معناش اینه که تنها از مارچ ۲۰۲۰ تا کنون ۳.۵ تریلیون به مقدار دلار وارد شده به چرخه اقتصاد، اضافه میشه که معناش رشد حدودا ۹۰٪ انباره دلار تنها در یک دوره کمتر از یک سال است!!


بی شک این دلارهای جدید در بلندمدت اثری قابل توجه بر قدرت خرید دلار (تورم بالا) بر جای خواهند گذاشت.
لذا مهمترین پیامد این کاهش قدرت خرید احتمالی و قطعی (تورم بالا)، رشد تقاضا برای جایگزین دلار با هدف حفظ ذخیره ارزش است که گویا در ماههای اخیر بخشی از این تقاضا به سمت رمز ارزها بویژه بیت کوین سرازیر شده!
اما چرا بیت کوین؟

کاهش ارزش دلار و حرکت به سمت بیت‌کوین


ابزارها و دارایی های مختلفی برای حفظ ذخیره ارزش وجود دارد که از جمله این دارایی ها یا ابزارها، میتوان به فلزات گرانبهایی چون طلا اشاره کرد که عرضه آن نیز محدود است؛

اما دامنه و حدود دقیق این محدودیت آنطور که باید مشخص نیست بشکلی که پیدا شدن یک معدن با ذخیره جدید و یا دسترسی به تکنولوژی های جدید و‌…می تواند همه محاسبات را تغییر دهد.

بیت کوین به جای دلار


اتفاقا یکی از مزیت های اصلی و اساسی بیت کوین نسبت به طلا همین جاست؛ اکنون ما میدانیم ‌که تعداد بیت کوین موجود چقدره و چه تعداد بیت کوین جدید در سالهای پیش روی خواهیم داشت فلذا رقم دقیق تعداد بیت کوین موجود را از همین حالا میدانیم و در واقع مقدار دقیق عرضه که ثابت نیز می باشد کاملا مشخص است.
هاوینگ Halving یا نصف شدن پاداش در بیت کوین؛

مفهوم هاوینگ بیت کوین یا ارز دیجیتال

هاوینگ بیت‌کوین به بیان خیلی ساده یعنی نصف‌شدن سرعت تولید بیت‌کوین که هر چهار سال یک بار رخ می‌دهد.
به‌طور میانگین، حدوداً هر چهار سال یک بار (پس از گذشت ۲۱۰هزار بلاک در بلاک‌چین بیت‌کوین)، میزان تولید بیت کوین‌های جدید نصف می‌شود یا به‌طور دقیق‌تر، پاداش اهدایی به ماینرها برای اضافه‌کردن یک بلاک به بلاک‌چین ۵۰درصد کاهش می‌یابد.

هالوینگ بیت کوین


لذا ازآنجاکه رویداد هاوینگ درواقع نرخ عرضۀ بیت‌کوین‌های جدید یا همان عرضه را نصف می‌کند، به عقیدۀ کارشناسان، این رویداد تأثیر قابل‌توجهی بر قیمت بیت‌کوین می‌گذارد و می‌تواند ارزش بیت‌کوین را در طول زمان افزایش دهد.


به عبارت دیگر ، منطق تعبیه شده در این ساختار هاوینگ برای بیت کوین،به تعبیری، یک شکل ترکیبی از تورم است زیرا با پاداش جدیدی که در قالب بیت کوین های جدید به یک ماینر داده می شود، بیت کوین جدید وارد چرخه گردش این رمز ارز میشه؛ و در واقع، نرخ این تورم هر چهار سال به نصف کاهش پیدا میکنه و این روند تا زمانی که 21 میلیون بیت کوین به بازار عرضه نشود ادامه خواهد داشت.

چرا انتظار داریم که در بلندمدت قیمت بیت‌کوین همواره افزایش یابد؟

در حال حاضر 18.5 میلیون بیت کوین در گردش است که حدود 88.4٪ از کل عرضه بیت کوین می باشد؛ ولی چرا این مهم است؟
همانطور که اشاره شد، افزایش تورم و رشد روزافزون مقدار دلار آمریکا در گردش، به مرور ارزش دلار یا قدرت خریدش را کاهش می دهد.
در مورد طلا، هر سال با استخراج و عرضه مقدار محدودی طلای جدید، نرخ تورم طلا در طول زمان، نسبتاً به شکلی ثابت حفظ میشه.
اما در مورد بیت کوین، هر نصف شدن پاداش یا هاوینگ موجب افزایش نسبت انباره بیت کوین به نرخ گردش آن می شود؛

افزایش قیمت بیت کوین در آینده

نسبت انباره به گردش به معنای نسبت همان بیت کوین موجود در بازار به بیت کوینی ست که به دلیل هاوینگ، تازه وارد جریان گردش بازار می شود.

از آنجا که می دانیم هر چهار سال، نسبت موجودی بیت کوین به نرخ گردش دو برابر می شود، می توان با همین معیار ثابت، آینده این رمز ارز را ترسیم یا پیش بینی کرد؛


از زمان شروع بکار بیت کوین یک الگوی تکراری و ثابت را مشاهده کرده ایم و اون اینه که قیمت بیت کوین همبستگی بسبار بالایی با نسبت موجودی بیت کوین به نرخ گردش آن دارد بطوری که در موعد هاوینگ یا نصف شدن پاداش یا دو برابر شدن نسبتی که بدان اشاره کردیم، شاهد رشد قابل توجه قیمت بیت کوین و عبور و شکستن بالاترین سطح قیمتی پیشین این رمزارز بوده ایم.

بررسی روند هاوینگ بیت‌کوین


اولین هاوینگ بیت کوین در نوامبر ۲۰۱۲ رخ داد و در آن زمان شاهد رشد قبمت هر بیت کوین از ۱۲ دلار به ۱۱۵۰ دلار در طول تنها یک سال بودیم.
دومین موعد هاوینگ بیت کوین جولای ۲۰۱۶ بود که طی آن قیمت هر بیت کوین از ۶۵۰ دلار در زمان هاوینگ به حدود ۲۰ هزار دلار در دسامبر ۲۰۱۷ رسید.

اما بعد از این رشد قابل توجه شاهد افت قیمت تا ۳۲۰۰ دلار هم بودیم که با این‌وجود ۴ برابر رقم قبل از شروع هاوینگ یعنی ۶۵۰ دلار بود.
و اما سومین موعد هاوینگ بیت کوین ماه می ۲۰۲۰ رخ داد و می بینیم که از آن زمان تا کنون شاهد رشد ۴ برابری قیمت بیت کوین هستیم!

روند هالوینگ یا نصف شدن ارزش بیت کوین


طبق الگوی نسبت موجودی بیت کوین به نرخ گردش،قیمت بیت کوین باید بزودی تا ۱۰۰ هزار دلار افزایش یابد.
حالا به این موضوع،مساله چاپ قابل توجه دلار و انتظار برای افت شدید قدرت خرید دلار را هم اضافه کنید و بنابراین مساله حفظ ذخیره ارزش نیز میتونه به رشد بیشتر قیمت این رمز ارز دامن بزنه.

نویسنده : حسین صبوری

منبع: کانال تلگرامی نگارنده

نظر شما