شماره ثبت در ارشاد: 83160

رسانه اقتصادی و اجتماعی دورنما

فیلتر سیگار؛ از مجموعه جُستارهای اقتصاد چرخشی | خط را خط بزن

ظرف‌های یک ‌بار مصرف پلاستیکی و فیلتر سیگار در محیط زیست، سالانه 700 میلیون یورو برای آلمان‎‌ها هزینه در بر دارد. مطالعه‌ VKU مقادیر و هزینه های مرتبط را برای اولین بار مشخص می‌کند.

شهرها و شهرداری‌های آلمان، سالانه حدود 700 میلیون یورو برای تمیز کردن پارک‌ها و خیابان‌های مملو از فیلتر سیگار، لیوان‌ها و سایر محصولات پلاستیکی یک ‌بار مصرف و همچنین خالی ‌کردن سطل‌های زباله‌ عمومی و وارهایی (دفع) زباله پرداخت می‌کنند.

تمیز کردن فیلتر سیگار در آلمان- اقتصاد چرخشی

دفع فیلتر سیگار به تنهایی حدود 225 میلیون یورو هزینه دارد و دفع لیوان‌های پلاستیکی حدود 120 میلیون یورو در سال هزینه دارد.

بیشتر بخوانید: درک ساده اقتصاد چرخشی | خط را خط بزن (قسمت 2)

این نتیجه‌ یک مطالعه توسط انجمن VKU است ، که وزیر محیط زیست فدرال بانو سونیا شولتس و رئیس ارشد VKU مایکل ابلینگ امروز در برلین ارائه دادند.

پاک‌سازی شهرها در آلمان |‌ مطالعه انجمن VKU

این اولین تجزیه‌ وتحلیل است که ارقام‌ و آمار شاخص و فعلی راجع به هزینه‌های پاکیزه ‌سازی و وارهایی توسط شهرداری‌ها را ارائه می‌دهد و آن‌ها را با توجه به انواع مختلفی از پسماند‌ها تفکیک و تحلیل می‌کند.

“هدف ما تمیز نگه‌ داشتن پارک‌ها و خیابان‌ها است. تاکنون این شهروندان بودند که برای تمیزکردن خیابان‌ها و پارک‌ها با پول مالیات و عوارض آن ‌را پرداخت می‌کردند. این فقط هنگامی منصفانه است چنان‌ چه ما در آینده هزینه‌های مرتبط را به‌گونه‌ای متفاوت در بین همه توزیع کنیم.

باید شهروندان را از پرداخت معاف کنیم و در عوض از تولیدکنندگان پلاستیک‌های یک‌بار مصرف بخواهیم که این هزینه‌ها را بپردازند.

در کنار این انصاف ‌مداری، باید پیامد مثبتی نیز به نفع محیط زیست حاصل شود. من طرف ‌دار این موضوع هستم که شهرداری‌ها، نیروی کار بیشتری برای پاکیزه‌ سازی شهرها به کار گیرند، تجهیزات جدید خریداری کنند و یا سطل‌های زباله‌ مجزا برای کاغذهای باطله داشته باشند.

با این تحقیق، برای اولین بار یک بانک اطلاعاتی جامع داریم.

مراحل بعدی باید قبل از اجرای این سیستم جدید پیاده‌ سازی شوند. یک مبنای قانونی توسط پارلمان آلمان، دستورالعمل‌های کمیسیون اتحادیه اروپا و بحث و گفتگو با تولید کنندگان پلاستیک یک‌بار مصرف تعیین راه ‌کار خواهند کرد.

خبر خوب این است: برخی از پلاستیک‌های یک ‌بار مصرف تا اوایل تابستان آینده از پارک‌ها ناپدید می شوند؛ پس از آن ممنوعیت بشقاب‌های پلاستیکی و کارد و چنگال، نی و فنجان فوم به اجرا در خواهد آمد”.

نقل قول از خانم وزیر فدرال برلین در یک فایل صوتی

نقل قول از خانم وزیر فدرال برلین  از زباله زدایی شهرهای آلمان

هزینه جمع‌آوری پلاستیک‌ها به عهده تولیدکنندگان!

“نتایج تحقیقات نشان می‌دهد میزان پسماند‌های پلاستیکی که در فضاهای عمومی ایجاد می‌شود و پلاستیک‌های یک ‌بار مصرف تعریف شده در بخش ‌نامه‌ پلاستیک‌ها، مصوب اتحادیه‌ اروپا، بخش قابل توجهی از کل پسماند‌ها را تشکیل می‌دهند.

به طور متوسط در سراسر آلمان، این پلاستیک‌ها سهم حجمی برابر با 20‌ درصد از کل را دارا هستند. تأمین پاکیزگی شهرها و اجتماعات و قابل زندگی کردن آن‌ها، یکی از سنگ ‌بناهای خدمات شهری است که مورد علاقه‌ عموم است.

تاکنون این هزینه‌ها کاملاً از طریق هزینه‌های پاک‌سازی خیابان یا بودجه شهرداری تأمین شده و به این ترتیب به عموم مردم منتقل می‌شود. این واقعیت که در آینده، تولیدکنندگان برخی کالاهای یک ‌بار مصرف باید هزینه‌های مالی را برای عواقب مدل‌های کسب‌ وکار مضر برای محیط زیست بپردازند‌، گامی مهم در جهت انصاف‌ مداری بیشتر در توزیع هزینه‌ها است.‌”

مایکل ایبلینگ، رئیس ارشد VKU و لرد سر شهردار ماینز

بیشتر بخوانید: جُستارهای اقتصاد چرخشی |خط را خط بزن | وحید مشیرنیا

راه‌حل شهرداری آلمان در پاک‌سازی شهرها از زباله

پاک ‌بان‌های شهری و شهرداری‌ها در آلمان، تقریباً 140 لیتر زباله را برای هر شهروند و در هر سال دفع می‌کنند. این مقداری است که در سطل‌های جمع‌ آوری کاغذ در خیابان‌ها، بر روی خیابان‌ها و جاده‌ها یا در بوته ‌زارها به ‌جا گذاشته می‌شود.

بخش اعظم این پسماند‌ها تا بیش از 40 درصد از پلاستیک‌های یک ‌بار مصرف و اقلام بسته ‌بندی ساخته شده‌اند.

زباله‌های سبز و سنگ ‌ریز جاده‌ها و شن و ماسه تقریبا حجمی حدود 50‌‌ درصد را تشکیل می‌دهند. این‌ها پسماند‌هایی هستند که به دلیل عملیات ناشی از نگه ‌داری جاده‌ها در زمستان ایجاد می‌شوند و نمی‌توان از ایجاد آن‌ها جلوگیری کرد.

دستگاه مخصوص جمع‌آوری بطری‌های پلاستیکی برای بازیافت | آلمان
دستگاه مخصوص جمع‌آوری بطری‌های پلاستیکی برای بازیافت | آلمان

پلاستیک‌های یک‌بار مصرف مانند بسته بندی مواد غذایی یا ته ‌سیگار تقریبا 20 درصد از حجم پسماندها را تشکیل می‌دهند.

براساس بخشنامه‌ پلاستیکی یک ‌بار مصرف اتحادیه‌ی اروپا، تولیدکنندگان این‌گونه اقلام باید در آینده در هزینه‌های حذف و وارهایی این پلاستیک ها در اماکن عمومی نقش داشته باشند.

طبق این مطالعه، این‌گونه هزینه‌ها حدود یک چهارم از کل هزینه‌های متوسط وارهایی پسماندها را در سراسر آلمان تشکیل می‌دهند.
برای مطالعه‌ نمونه‌ای، پسماندهای سطل‌های زباله‌ی خیابانی و پسماند‌های رها در 20 شهر منتخب کوچک، متوسط و بزرگ در آلمان مورد بررسی قرار گرفتند و هزینه‌ی وارهایی آن‌ها بر همین اساس تعیین شد.

این مطالعه به نمایندگی از انجمن شرکت‌های (پیمان‌کار) شهرداری‌ها (VKU) توسط انستیتوی مدیریت پسماند، پسآب و زیرساخت‌ها انجام شده است .

1 شهریور 1399 – گوهرخاک ایران
برگردان مقاله از آلمانی: وحید مشیرنیا (آسیمه)

نظر شما