شماره ثبت در ارشاد: 83160

رسانه اقتصادی و اجتماعی دورنما

راه‌های جدید برای برون رفت از جامعه‌ی دورریز

دولت فدرال امروز تصمیم گرفت برنامه‌ی پیشگیری از زباله را به روز کند. این برنامه، تلاش‌های اجتماعی و اهداف سیاست محیط‌ زیستی برای جلوگیری از تولید زباله در آلمان را هم‌ راستا می‌کند.

با به روزرسانی ، دولت فدرال در حال به‌روزرسانی برنامه‌ی خود و تمرکز بیشتر بر مشارکت عمومی است زیرا تا آنجا که ممکن است بسیاری از شهروندان و همچنین شرکت‌ها و سازمان‌ها در آلمان باید فعالانه از تولید زباله در زندگی روزمره خود جلوگیری کنند. علاوه بر به‌ روزرسانی برنامه‌ی پیشگیری از زباله، چارچوب‌های مختلف گفتگو در نظر گرفته شده است که از اوایل سال 2021 آغاز می‌شود.

صحبت‌های وزیر محیط زیست آلمان در مورد راه‌های جلوگیری از تولید زباله

وزیر محیط زیست فدرال بانو سونیا شولتس می‌گوید:

ما آلمانی‌ها با سبک زندگی فعلی خود منابع زیادی مصرف می‌کنیم. مقادیر بالای زباله در آلمان برای محیط زیست مضر و برای اقتصاد گران است. اجتناب از زباله نتیجه‌ی خوبی دارد زیرا شرکت‌هایی که به طور خاص از تولید زباله در فرآیندهای خود جلوگیری می‌کنند، بسیار کارآمدتر نیز تولید می‌کنند.

برای مصرف‌کنندگان، مدت‌هاست که اجتناب از زباله به بخشی از زندگی روزمره تبدیل شده است: از بسته‌بندی‌های قابل استفاده‌ی مجدد برای وعده‌های غذایی یا قهوه تا کیسه‌های پارچه‌ای یا سبدهایی که چندین بار به جای کیسه‌های پلاستیکی استفاده می شود.

استفاده از کیسه پارچه‌ای و چند بار مصرف به جای استفاده از کیسه‌های خرید پلاستیکی | آلمان
استفاده از کیسه پارچه‌ای و چند بار مصرف به جای استفاده از کیسه‌های خرید پلاستیکی | آلمان

استفاده مجدد، تعمیر، انتقال وسایل استفاده شده به دیگران برای استفاده- به این ترتیب می‌توان از ضایعات جلوگیری کرد. سال گذشته با ممنوعیت کیسه‌های پلاستیکی و ظروف پلاستیکی یکبار مصرف غیرضروری اقدامات مهمی انجام دادیم.

ظروف بامبو
ظروف مشتق شده از چوب بامبو، تجدیدپذیر | جایگزین ظرف یکبار مصرف پلاستیکی در اروپا

امسال می‌خواهم تغییری در قانونی ایجاد کنم که تهیه‌کنندگان مواد غذایی و نوشیدنی‌های غیر الکلی را موظف می‌کند ظروف قابل استفاده مجدد نیز ارائه دهند.

حتی اگر در آلمان بخش اعظم زباله بازیافت شود و به مابقی با توجه به سطح پیشرفته‌ی فنی موجود پرداخته شود، باید تا حد امکان از ضایعات جلوگیری شود.

همان‌طور که برنامه‌ی پیشگیری از تولید زباله نشان می‌دهد، در سال‌های اخیر پیامدهای خوب زیادی به دست آمده است، اما کارهای زیادی باید هنوز انجام شود و دولت فدرال در بسیاری از نقاط به حمایت ایالت‌های فدرال، شهرداری‌ها و شهروندان نیاز دارد. بنابراین برنامه‌ی پیشگیری از زباله دانش فعلی را توأم می‌کند و گزینه‌های جدیدی برای اقدام برای نقش‌آفرینان مربوطه ایجاد می‌کند.

قوانین جدید دولت آلمان در بازیافت زباله

برنامه‌ی پیشگیری از زباله، روند فعلی را هم‌راستا می کند:

سوپرمارکت‌ها به طور فزاینده‌ای محصولات بدون بسته‌بندی را می‌فروشند. برای استفاده از کیسه‌های پلاستیکی یک‌بار مصرف باید در صندوق هزینه‌ی اضافی پرداخت کنید، مگر اینکه کاملاً از بین رفته باشند.

بازیافت زباله در آلمان

فروشگاه‌های DIY 2 از اصل “استفاده به جای مالکیت” پیروی می‌کنند و ماشین‌آلات را به مشتریان خود قرض می‌دهند. برنامه‌ی پیشگیری از زباله بسیاری از این راه حل‌ها را به توصیه‌هایی برای اقدام مشخص توسط دولت فدرال، دولت‌های ایالتی و محلی و همچنین شرکت‌ها و مصرف کنندگان تبدیل می‌کند.

چارچوب‌های گفتمان، تبادل‌نظر در موضوعاتی از قبیل منسوجات، وسایل دورریختنی ، جلوگیری از زباله در مدیریت رویدادها و همچنین اقدامات آموزشی در زمینه جلوگیری از تولید زباله و ارتباطات بین فرهنگی را تعمیق می‌بخشد. گفتگوی تخصصی، نمایندگان علم، کسب‌وکار و جامعه‌ی مدنی را گرد هم آورده است.

شهروندان می‌توانند در رویدادهای هفته‌ی پیشگیری از زباله اروپا شرکت کنند. اطلاعات بیشتر را به زودی در لینک زیر خواهید یافت: www.bmu.de/abfallvermeidung

طبق قانون مدیریت بازیافت، برنامه‌ی پیشگیری از پسماند آلمان باید هر شش سال ارزیابی شود و در صورت لزوم به روزآوری شود. ایالت‌های فدرال در توسعه‌ و به روزرسانی برنامه‌ی فدرال پیشگیری از زباله، دخیل بوده‌اند.

برگردان: وحید مشیرنیا
تدوین شده به‌ وسیله‌ی سرویس مطبوعاتی وزارت محیط زیست جمهوری فدرال آلمان- شماره 002/21 – 06 ژانویه 2021

مرجع: umweltbundesamt

نظر شما