شماره ثبت در ارشاد: 83160

رسانه اقتصادی و اجتماعی دورنما

ماکان آریا پارسا از تاثیر کارآفرینی بر اقتصاد می گوید


به گفته دکتر ماکان آریا پارسا کارآفرین برتر ایرانی، کارآفرینی نقشی حیاتی در توسعه اقتصاد یک کشور ایفا می‌کند، چرا که کارآفرینی عامل اصلی در نوآوری، بهبود محصولات و کالاها و همچنین باعث کاهش بیکاری و فقر در جامعه می‌شود.


ماکان آریا پارسا خاطرنشان می‌کند: کارآفرینی که اساساً تمرین راه‌اندازی یک کسب‌وکار به منظور کسب سود از فرصت‌های جدید است، می‌تواند راه درازی برای ثبات اقتصادی یک کشور و همچنین ایجاد بازده کلان برای دولت‌ها باشد.


در ادامه این مقاله درباره تاثیرکارآفرینی بر اقتصاد یک کشور از زبان دکتر ماکان آریا پارسا که خود نیز یکی از کارآفرینان برتر ایرانی است مطالبی را ارائه می‌دهیم.

ماکان آریا پارسا از تاثیر کارآفرینی

کارآفرینی چه خدماتی می‌تواند به کشور و اقتصاد ارائه دهد؟


به عقیده ماکان آریا پارسا، کارآفرینان خدمات گوناگونی را می‌توانند به کشور ارائه دهند. این کارآفرین ایرانی می‌گوید یک کارآفرینی می‌تواند کارها و خدمات متعددی را به کشور بکند، ازجمله این خدمات شامل موارد زیر هستند:
• ایجاد شغل و کار
• ارائه خدمات و محصولات موردنیاز کشور
• تولید ثروت (برای خود و کشورشان)


کارآفرینی و رشد اقتصادی از نگاه ماکان آریا پارسا


دکتر ماکان آریا پارسا می گوید کارآفرینی اگر در جامعه جدی گرفته شود و حمایت دولت‌مردان را به همراه داشته باشد قطعاً باعث پیشرفت اقتصادی می‌شود. آقای آریا پارسا افزودند : در کشوری مثل ایران که از طرف جوامع غربی هدف تحریم‌ها قرارگرفته است کارآفرینی می‌تواند یک درمان سریع برای اقتصاد آسیب دیده باشد.


وی خاطر نشان کرد در صورتی که مسئولین به کارآفرینان کمک کنند و موانع موجود را بر سر کارآفرینان بردارند قطعاً می‌توان گام‌های ارزشمند و مفیدی در این راه برداشت.


در این مقاله آقای ماکان آریا پارسا مزایای بسیاری را که از طریق کارآفرینان و کارآفرینی به اقتصاد یک کشور تزریق می‌شود را معرفی می‌کند.


کارآفرینی فرصت‌های شغلی را فراهم می‌کند


یکی از دلایل اصلی گرایش افراد به کارآفرین شدن، ناتوانی در یافتن شغل مناسب است. کارآفرینان کسب‌وکارهای جدیدی ایجاد می‌کنند و به‌نوبه خود فرصت‌های شغلی را برای مردم ایجاد می‌کنند.

بسیاری از افراد به دلیل بیماری کرونا بیکار شده‌اند، بنابراین راه‌اندازی یک کسب‌وکار فرصتی است که یا برای خودشان کار کنند یا می‌توانند به حمایت و توسعه تجارت یک کارآفرین کمک کنند.


کارآفرینان نه تنها می‌توانند برای خود درآمد ایجاد کنند، بلکه افراد دیگری را نیز فعالیت‌های اقتصادی خود به کار می‌گیرند.

بنابراین افرادی که قبلاً شغلی نداشته‌اند، فرصت شغلی خواهند داشت. البته باید این را مدنظر قرار دهیم که برخی از ایده‌های کارآفرینی ممکن است باعث نابودی برخی از مشاغل شوند به‌عنوان مثال استارتاپ اسنپ باعث شد بسیاری از آژانس‌های تاکسی تلفنی ورشکست شوند.

بنابراین گاهی اوقات برخی از ایده‌های کارآفرینی ممکن است باعث از بین رفتن برخی از کسب‌وکارهای فعال شوند.

ماکان آریا پارسا از تاثیر کارآفرینی

کارآفرینان رقابت را افزایش می‌دهند و بهره‌وری را افزایش می‌دهند


به گفته ماکان آریا پارسا کارآفرینان ممکن است به خاطر ایده‌های نابی که دارند برخی از شرکت و کسب‌وکارهای موجود را به چالش بکشند تا ازاین‌رو رقابتی‌تر شوند.

زیرا اغلب باقیمت های پایین‌تر و تنوع محصول بیشتر وارد بازار می‌شوند. این می‌تواند باعث شود که بازیگران موجود در بازار روش و استراتژی خود را دوباره ارزیابی کنند، ارزش خود را افزایش دهند، هزینه‌ها را کاهش دهند و کارآمدتر شوند.


افزایش رقابت در یک اقتصاد سودمند است زیرا شرکت‌ها و افراد روش‌هایی را برای بهبود بهتر خود ارائه می‌دهند. شکل‌گیری کسب‌وکار جدید از کارآفرینان با طرح‌ها و ایده‌های جدید و نوآوری‌های زیاد، شرکت و کسب‌وکارهای قدیمی‌تر را به افزایش بهره‌وری و افزایش عملکردشان سوق می‌دهد.


کارآفرینان کسب‌وکار جدید و بازارهای جدید ایجاد می‌کنند


با ادامه تغییر روندها در جهان، خواسته‌های مردم نیز تغییر خواهد کرد و به کارآفرینان فرصتی برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای جدید می‌دهد.


اگر یک بازار اشباع شود، این امر می‌تواند منجر به جستجوی بازارهای جدید برای خدمات و محصولات توسط کارآفرینان شود که می‌تواند به‌عنوان یک تأثیر مثبت بر اقتصاد در نظر گرفته شود.

حتی ممکن است کارآفرینان صنایع کاملاً جدیدی ایجاد کنند که موتورهای رشد و توسعه در آینده شوند.


کارآفرینان درآمد ملی را افزایش می‌دهند


محصولات یا خدمات جدید ایجاد شده توسط کارآفرینان منجر به تولید ثروت از بازارهای جدید می‌شود. علاوه بر این، درآمدهای بالاتر ناشی از کارآفرینی می‌تواند به افزایش درآمد ملی کمک کند.

این خود منجر به سرمایه‌گذاری در بخش‌های درگیر و سرمایه انسانی می‌شود.


کارآفرینی باعث ترویج نوآوری می‌شود


از طریق شیوه‌های صحیح تحقیق و توسعه و آزمون و خطاهای متعدد، کارآفرینان معمولاً نوآوری‌هایی را ایجاد می‌کنند. کارآفرینان در حل مشکلاتی که محصولات و فناوری موجود هنوز آن‌ها را حل نکرده‌اند، نقش دارند.

بنابراین با تولید محصولات و خدمات جدید یا به ارمغان آوردن نوآوری به محصولات و خدمات موجود، باعث ترویج نوآوری در فعالیت‌های اقتصادی می‌شوند.


جمع‌بندی


همان‌طور که در این مقاله دکتر ماکان آریا پارسا اذعان داشتند کارآفرینی می‌تواند به موتورهای اقتصادی در کشور تکان عظیمی بدهد و محرک رشد در فعالیت‌های اقتصادی جامعه بشود. و در کشوری مثل کشور ما که هدف تحریم‌های ظالمانه غربی‌ها قرارگرفته است کارآفرینی می‌تواند در برخی از جاها گره‌های بی‌شماری را از اقتصاد آسیب دیده کشور باز کند.

در این مقاله مزایای اصلی کارآفرینی که می‌تواند به اقتصاد یک کشور کمک کند را برشمردیم.

نظر شما