شماره ثبت در ارشاد: 83160

رسانه اقتصادی و اجتماعی دورنما

سیل قرن در جمهوری فدرال آلمان

مقاله‌ای از نشریه‌ی آلمانیFocus تاریخ نشر 18ژولای2021 – نقل‌شده در Xing
برگردان: وحید مشیرنیا – 29 تیر 1400


وزیر دارایی آلمان، اولاف شولز قول کمک فوری می‌دهد

خسارت میلیاردی پس از سیل قرن: چگونه آلمان می‌خواهد به بازسازی برسد؟


وزیر دارایی جمهوری فدرال آلمان آقای اولاف شولز قول می‌دهد که کمک‌های اضطراری برای قربانیان سیل در همین ماه ژولای انجام می‌شود اما تأکید می‌کند که سال‌ها خواهد گذشت تا ویرانی‌های ناشی از سیل اخیر به‌طور کلی محو شوند.

بازسازی این ویرانی‌ها دولت فدرال و ایالت‌ها را برای مدت طولانی مشغول خواهد کرد زیرا این سومین سیل ویرانگر قرن از سال 2002 تا به امروز است.

سیل در آلمان 2021


قرار است کمک‌های اضطراری برای قربانیان سیل بلافاصله فراهم شود.

پس از فاجعه‌ی سیل در غرب آلمان، آقای اولاف شولز وزیر دارایی جمهوری فدرال قول کمک سریع به ارزش صدها میلیون یورو را داده است.

او می‌خواهد روز چهارشنبه در کابینه دو موضوع را روی میز مذاکره بگذارد.

شولز گفت: “در وهله‌ی اول یک کمک فوری به میزان قابل توجهی نیاز است. بر اساس تجربه از آخرین سیل در سال 2013 بیش از 300 میلیون یورو لازم خواهد بود.

دوم، ما باید پایه‌های یک برنامه‌ی بازسازی را بگذاریم تا خانه‌ها، جاده‌ها و پل‌های تخریب‌شده به سرعت ترمیم شوند. همان‌طور که از فاجعه‌ی قبلی می‌دانیم، میلیاردها یورو هزینه خواهد شد.”


آخرین سیل‌های شدید در سال‌های 2002 و 2013، میلیاردها دلار برای دولت‌ فدرال و ایالت‌ها هزینه دربر داشت.

در آلمان، این دو سیل عمدتاً به سه ایالت زاکسونی، زاکسن-آن‌هالت و بایرن خسارت وارد کرده بود.

به‌خاطر بالاآمدن آب رودخانه‌های دانوب، الب و زاله، ده‌ها هزار خانه و خیابان به زیر آب رفت.

سیل ویرانگر سال 2013 در آلمان
سیل ویرانگر سال 2013 در آلمان

کل خسارت در سال 2002 حدود 13 میلیارد یورو بود.

در سال 2013 این خسارت مبلغ 8.2 میلیارد یورو بود که 6.7 میلیارد یوروی آن مربوط به ایالت‌های فدرال بوده است.

کمک‌های فوری حتی در ماه ژولای


به گفته‌ی اولاف شولز، این بار نیز باید سریعاً به آسیب‌دیدگان کمک شود. وی به نشریه‌ی “Bild am Sonntag” توضیح داد:

” در صورت امکان باید در همین ماه ژولای، اولین کمک‌های اضطراری به آسیب‌دیدگان ارائه شود.”

“کمک‌های مرتبط با ترمیم ساختمان‌ها کمی بیشتر زمان لازم دارد اما همه چیز باید امسال درست شود.”

کمک‌های اضطراری دولت فدرال باید از طریق ایالت‌های راین‌لاند-فالتس و نوردراین-وست‌فالن پرداخت شود. بهتر است درباره‌ی مواردی که فوراً به پشتیبانی نیاز دارند تصمیم‌گیری شود.

اولاف شولز


شولز وام‌های جدید را برای تأمین مالی کمک‌های اضطراری غیرضروری دانست. سیاستمدار حزب سوسیال دمکرات گفت:

“ما می‌توانیم آن‌چه را که اکنون لازم است با بودجه‌ای که در دسترس داریم، انجام دهیم.” “تجربه نشان داده است که بودجه‌ی لازم برای بازسازی به صورت گام به گام در سال‌های آینده مورد نیاز خواهد بود و ما این کار را این‌گونه انجام خواهیم داد.”

عدم اطمینان، آیا شرکت‌های بیمه خسارت را پرداخت می‌کنند؟


در هنگام وقوع سیل در هشت سال پیش، دولت فدرال و ایالت‌های فدرال صندوق‌‌های کمک تأسیس کردند که می‌تواند تا هشت میلیارد یورو را پوشش دهد.

این ایالت‌ها تا سال 2020 فرصت داشتند سهم خود را پرداخت کنند.


خسارات وارده به افراد آسیب‌دیده زیاد است. بسیاری از خانه‌ها به دلیل جزر و مد امواج، آسیب زیادی دیده‌ و بعضی از آن‌ها کاملاً ویران شده‌ا‌ند.

سیل در آلمان 2021

ماشین‌ها در آب غوطه‌ور شده، انبارها و فروشگاه‌ها را آب فرا گرفته است. یک نمایندگی فروش اتومبیل در هیلبرون خسارت خود را 40،000 یورو اعلام می‌کند ، در انگلس‌کیرشن در نوردراین-وست‌فالن‌، آب رودخانه‌ی “لپه” بخشی از یک مرکز پزشکی را می‌بلعد و در نتیجه حدود دو میلیون یورو خسارت به‌جا می‌گذارد.

سیل در آلمان 2021

در تریر، بسیاری از ساکنان برای نجات اموال خود بیهوده تلاش کرده آن‌ها را به طبقات بالاتر انتقال می‌دهند اما آنان اکنون با اتاق‌های غیر قابل سکونت، لوازم برقی خراب و مبلمان خیس مواجه هستند.

جمع این خسارت برای هر خانه به سرعت به ده‌ها هزار یورو می‌رسد و بسیاری نگران این هستند که آیا شرکت‌های بیمه کلاً مبلغی را به‌عنوان غرامت پرداخت می‌کنند یا خیر و اگر پاسخ مثبت است چه‌مقدار؟

“به سرعت، سخاوتمندانه و بدون بوروکراسی کمک کنید”


وزیر اقتصاد فدرال، آقای پیتر آلتمایر تأکید می‌کند که انتظار دارد شرکت‌های بیمه به سرعت مبالغ خسارت را پرداخت کنند و شرکت‌های مرتبط در این زمینه سازگار عمل کنند.


وزیر دارایی شولز نیز می‌گوید: “هرکسی که کسب‌وکار یا خانه‌ی خود را از دست داده باشد نمی‌تواند به‌تنهایی خسارت را تحمل کند. ما اکنون باید به عنوان یک کشور در کنار هم باشیم و به سرعت، سخاوتمندانه و بدون بوروکراسی به قربانیان سیل کمک کنیم.”


کرونا و سیل دو بار به شرکت‌ها ضربه زد | بسته‌ی حمایتی سیل – کرونا


با این حال، بسیاری از آلمانی‌ها در این فاجعه آسیب مضاعف دیدند. بسیاری از شرکت‌های کوچک در طی بیماری همه‌گیر کرونا از نظر اقتصادی آسیب دیده و مجبور شده بودند فعالیت‌های خود را نیمه‌تعطیل یا تعطیل کنند.

صنعت غذافروشی و جهانگردی اخیراً توانسته بود باردیگر بازگشایی شود.

سیل در آلمان 2021


آقای آلتمایر وزیر اقتصاد “بسته‌ی حمایتی سیل – کرونا” را پیشنهاد می‌کند: پرداخت حداکثر 10 هزار یورو برای شرکت‌های آسیب دیده از فاجعه سیل در غرب آلمان و بحران کرونا. معیشت بسیاری از شرکت‌ها در مناطق گردشگری و کشت انگور از بین رفته است.پس از حوادث سیل در سال 2002 و 2013، ابتکارات و پیشنهاداتی در مورد چگونگی کاهش خسارت چنین سیل‌های شدید در آینده ارایه شد.

از دیدگاه آژانس فدرال برای حفاظت از طبیعت (BfN)، موثرترین حفاظت می‌تواند بازاحیای طبیعت در اطراف رودخانه ها با ایجاد دشت های طبیعی برای جذب آب ناشی از سیل باشد.


از نظر سیاسی، این امر به سختی قابل اجرا است زیرا زمین با ارزش ساختمانی از بین می‌رود و به هر حال رها‌کردن مناطقی که در حال حاضر مسکونی هستند، غیر واقعی به نظر می‌رسد.

عملیات بازسازی، درآمدزایی نیز به‌دنبال دارد!


در سال 2012، BfN گزارشی از وضعیت دشت‌های سیلابی ارائه داد که نشان می‌داد در طی 200 سال توسعه صنعتی، حدود 90 درصد از مناطق طبیعی این دشت‌ها که قابلیت جذب سرریز سیل‌آب‌ها را داشته‌اند، از بین رفته است.

تنها یک سال بعد، سیل فاجعه بار نشان داد که چگونه سیل در امتداد دانوب و البه تقریباً با مناطق سابق دشت‌ها مطابقت دارد و آن‌جا را به زیر آب فرو برده است.

سیل در آلمان 2021

اما حتی پس از فاجعه سوم قرن، طی حدود ده سال در آلمان‌، به سختی تمایلی برای محدود کردن استفاده در کشت‌وکار در امتداد رودخانه‌ها و یا حتی رهاکردن مناطق ساخته‌شده وجود دارد.


دولت فدرال و ایالت‌ها اکنون با سال‌های طولانی برای بازسازی و ارایه‌ی پشتیبانی مالی روبرو هستند. در میان مدت، فشارهای ناشی از ارایه‌ی کمک‌ها با درآمد بیشتر تا حدودی جبران می‌شود زیرا به دلیل بازسازی به طور کلی، افزایش سفارشات در صنایع ساخت‌و‌ساز و کالاهای سرمایه‌ای در مناطق سیل‌زده انتظار می‌رود.

منبع

برگردان : وحید مشیرنیا

نظر شما