شماره ثبت در ارشاد: 83160

رسانه اقتصادی و اجتماعی دورنما

اصول اقتصاد چرخشی | 3- بازسازی یا احیای طبیعت


سومین اصل اقتصاد چرخشی، بازآفرینی طبیعت است. با حرکت از اقتصاد خطی زباله‌ساز به اقتصاد چرخشی، از فرآیندهای طبیعی حمایت می‌کنیم و فضای بیشتری برای شکوفایی طبیعت باقی می‌گذاریم.

از استخراج تا بازسازی


با تغییر اقتصاد خود از رویه خطی به چرخشی، تمرکز را از استخراج مداوم مواد اولیه به بازسازی تغییر می‌دهیم.
ما به جای تخریب مداوم طبیعت، سرمایه طبیعی می‌سازیم.


ما از شیوه‌های کشاورزی استفاده می‌کنیم که به طبیعت اجازه می‌دهد خاک‌ها را بازسازی کند و تنوع زیستی را افزایش دهد و مواد بیولوژیکی را به زمین بازگرداند.


در حال حاضر، بیشتر این مواد پس از استفاده از بین می‌روند و زمین مورد استفاده برای رشد آن‌ها از مواد مغذی تهی می‌شود.

اگر به یک مدل احیاکننده حرکت کنیم، شروع به گسترش سیستم‌های طبیعی در چرخه منابع اقتصادی می‌کنیم.


هیچ زباله‌ای در طبیعت وجود ندارد. وقتی برگی از درخت می‌افتد، جنگل را تغذیه می‌کند. برای میلیاردها سال، سیستم‌های طبیعی خود را بازسازی کرده‌اند. زباله اختراع بشر است.

صنایع غذایی و حفاظت از محیط‌زیست


برای حرکت به سمت اقتصادی که طبیعت را احیا می‌کند، صنایع غذایی نقطه بسیار مناسبی برای آغاز است.


روشی که ما امروزه غذا تولید می‌کنیم، عامل مهمی‌ رای تغییرات آب و هوا و از دست دادن تنوع زیستی است. متکی بر مقادیر روزافزون کودهای مصنوعی، آفت‌کش‌ها، سوخت‌های فسیلی، آب شیرین و سایر منابع محدود است. اینها منبع آلودگی و آسیب به اکوسیستم و سلامت انسان هستند.

تمرکز در سیستم تولید مواد غذایی به صورت احیا‌کننده طبیعت، بر بهبود سلامت خاک است.


شیوه‌های کشاورزی احیاکننده می‌توانند انتشار گازهای گل‌خانه‌ای ناشی از تولید مواد غذایی را با کاهش وابستگی به نهاده‌های مصنوعی و با ساختن خاک‌های سالمی‌که کربن را جذب می‌کنند به جای تولید بیشتر، مقدار موجود را کاهش دهند.


علاوه بر کمک به بازگرداندن چرخه کربن طبیعی، خاک‌های سالم بهتر می‌توانند آب را نگه دارند، تأثیر خشک‌سالی را کاهش می‌دهند و بهتر می‌توانند آب را جذب کنند و خطر سیل را کاهش می‌دهند.

این شیوه‌های تولید مواد غذایی احیاکننده شامل آگرواکولوژی، کشاورزی حفاظتی، و اگروفارستری (روش درختان در اطراف یا در میان محصولات یا مرتع) است.


این امر منجر به تبدیل زمین‌های کشاورزی می‌شود که شباهت زیادی به اکوسیستم‌های طبیعی مانند جنگل و علفزارهای بومی ‌دارد و زیستگاه طیف وسیعی از موجودات را نیز فراهم می‌کند و در نتیجه تنوع زیستی را افزایش می‌دهد.


با کاهش نیاز به نهاده‌های مصنوعی و آفت‌کش‌ها، گرده افشان‌ها و میکروب‌های مفیدی در خاک که برای حفظ اکوسیستم‌های سالم ضروری هستند، می‌توانند رشد کنند.

فضای بیشتر برای طبیعت


علاوه بر سیستم غذایی، مزایای دیگری برای اکوسیستم‌های طبیعی با اتخاذ یک اقتصاد چرخشی وجود دارد.


با حفظ محصولات و مواد در حال استفاده، زمین کمتری برای تامین مواد خام مورد نیاز است، به عنوان مثال تصور کنید اگر معادن به‌تدریج فعالیت اقتصادی را از استخراج مواد اولیه به سمت بازاستفاده از منابع استفاده شده قبل جایگزین کنند، می‌توان زمین‌های بیشتری را به طبیعت بازگرداند و دوباره حیات وحش طبیعت را ترمیم کرد.

در یک اقتصاد چرخشی، زمین اختصاص یافته به منابع مواد اولیه، به طور فزاینده‌ای بر روی منابع تجدیدپذیر متمرکز می‌شود که به روشی احیاکننده رشد می‌کنند، نه استخراج مواد محدود، که به طور فزاینده‌ای در گردش باقی می‌مانند.


همه این موارد به پشتوانه گذار به استفاده از انرژی 100٪ تجدیدپذیر، و تولیداتی که در آن‌ها مواد اولیه به‌کار رفته از زیرساخت‌های طراحی شده برای استفاده مجدد، تعمیر، ساخت مجدد و بازیافت تولید ، امکان‌پذیر است.

مقابله با تغییرات آب و هوایی


انتقال به انرژی‌های تجدیدپذیر به تنهایی با 55 درصد از انتشار گازهای گل‌خانه‌ای در جهان مقابله می‌کند.
بقیه موارد، می‌تواند از رفتار ما در تولید و مصرف محصولات، همچنین مدریت ما در مسائل مربوط به زمین و طبیعت منتج می‌شود؛ در حقیقت همان نقطه‌ای که اقتصاد چرخشی وارد می‌شود.


مزایای اقتصادی، بهداشتی و زیست محیطی اقتصاد چرخشی برای غذا به تنهایی 2.7 تریلیون دلار در سال ارزش دارد.
تا سال 2050. با اتخاذ اصول اقتصاد چرخشی، صنعت غذا می‌تواند انتشار گازهای گلخانه‌ای پیش‌بینی شده خود را در سال 2050 به نصف کاهش دهد.

نمونه‌هایی از شرکت‌هایی که طبیعت را بازسازی و احیا می‌کنند


Connect the Dots یک ابتکار برای ترویج کشاورزی احیاکننده محلی در منطقه روستایی ایالت سائوپائولو برزیل است، و از سیستم‌های طبیعی که در مواجه با توسعه شهرها و شیوه‌های کشاورزی مرسوم تهدید می‌شوند، محافظت می‌کند.


شهرداری محصولات خود را از کشاورزان محلی خریداری می‌کند تا غذای سالم برای افراد آسیب‌پذیر فراهم کند. این کار در قیمتی، 30 درصد بیشتر از ارزش بازار انجام می‌دهد، تا انگیزه گذار به شیوه‌های احیاکننده در جامعه ترویج یابد.

Connect the Dots با حمایت از کشاورزان محلی در حال گذار به شیوه‌های احیاکننده، یک اقتصاد چرخشی برای غذا ایجاد می‌کند.


شرکت لوازم آرایشی Natura | اقتصاد چرخشی

شرکت natura یک شرکت آرایشی که محصولات خود را از تنوع گیاهی جنگل آمازون  تولید می کند


Natura بزرگترین شرکت لوازم آرایشی آمریکای جنوبی و پنجمین شرکت زیبایی در جهان است.


این شرکت طیف عظیمی ‌از محصولات از جمله صابون، کرم و شامپو را تولید می‌کند که همگی متکی به تنوع زیستی غنی آمازون برای مواد و عناصضر اولیه خود هستند. همچنین این محصولات از «هوش زیستی» ‘bio-intelligence’ جوامع بومی‌ منطقه بهره می‌برند.


زنجیره تأمین این شرکت شامل تقریباً 40 نوع «دارایی تنوع زیستی» یا biodiversity assets (مواد تشکیل‌دهنده گیاهی) است که 7000 خانواده منطقه را نیز به چرخه تولید وارد کرده است.

نمونه‌ای جالب از هم‌زیستی مسالمت‌آمیز انسان و طبیعت جایی که آسیب به طبیعت دارایی شرکت و شغل مردم را با خطر مواجه می‌کند.

یک عنصر کلیدی از مدل کسب و کار Natura مفهوم اقتصاد “جنگل ایستاده” است. به عبارت ساده، این بدان معناست که ارزش اقتصادی یک درخت ایستاده بسیار بیشتر از درخت قطع شده است.


این فلسفه بیش از 2 میلیون هکتار از جنگل‌های بارانی آمازون را حفظ کرده است و هدف آن افزایش این مساحت به 3 میلیون هکتار تا سال 2030 است.

شرکت natura یک شرکت آرایشی که محصولات خود را از تنوع گیاهی جنگل آمازون  تولید می کند

Natura به حفظ 2 میلیون هکتار از جنگل‌های بارانی کمک کرده است.


بازسازی و احیای طبیعت اقیانوس‌ها و دریاها

اصل بازآفرینی طبیعت، محدود به خشکی نیست و می‌توان آن را در اقیانوس نیز به کار برد.


روش پرورش سه بعدی اقیانوسی موج سبز GreenWave مخلوطی از صدف و جلبک دریایی را به روشی مثبت برای طبیعت تولید می‌کند.


این شامل یک شبکه ساده از طناب‌ها و سبدهایی است که درست در زیر سطح آب معلق هستند، با برخورداری از گونه‌هایی که در اعماق مختلف می‌توانند رشد ‌کنند.


این رویکرد می‌تواند برای کشاورزی تجاری محصولات مورد استفاده برای غذا، کود، خوراک حیوانات و پلاستیک‌های زیستی و در عین حال بازسازی اکوسیستم‌های دریایی مورد استفاده قرار گیرد.

مزارع احیا‌کننده اقیانوس نیز می‌توانند تنوع زیستی دریایی را تقویت کنند. مجموعه‌های مزارع ساختار عمودی یک صخره اقیانوسی را به‌صورت طبیعی شبیه‌سازی می‌کنند و لایه‌هایی از زیستگاه‌های مختلف را برای تنوع گسترده‌ای از گونه‌های دریایی فراهم می‌کنند.

روش سه بعدی کشاورزی احیاکننده اقیانوس بسیار مؤثر است زیرا تعدادی از شرکت‌های مختلف را درگیر کرده و در یک منطقه کوچک فراوانی اقتصادی ایجاد می‌کند. از آنجایی که این فرآیند نسبتاً ساده است و هزینه‌های راه‌اندازی آن کم است.

هرکسی که به 20 هکتار و یک قایق دسترسی داشته باشد می‌تواند مزرعه‌ای با هزینه 20.000 تا 50.000 دلار راه‌اندازی کند که هر سال حدود 60.000 کیلوگرم کلپ و 250.000 صدف ماهی تولید می‌کند.

کشاورزی سه بعدی در دریا

مجمع جهانی اقتصاد تخمین زده است که اگر تولید جلبک دریایی هر سال 14 درصد افزایش یابد، تا سال 2050 عرضه جهانی غذا به میزان 500 میلیون تن، معادل 10 درصد افزایش می‌یابد.

حرکت رو به جلو


با اتخاذ اصل سوم اقتصاد چرخشی – بازآفرینی طبیعت – می‌توانیم اولویت‌های خود را تغییر دهیم. دیگر تمرکز ما نباید صرفاً روی آسیب رساندن کمتر به محیط زیست باشد، بلکه باید روی این باشد که چگونه می‌توانیم فعالانه آن را بهبود بخشیم، ترمیم و بازآفرینی کنیم. اگر اقتصاد از اصول چرخشی پیروی کند، هر چه بیشتر عمل کنیم، منافع بیشتری خواهد داشت.

نظر شما