شماره ثبت در ارشاد: 83160

رسانه اقتصادی و اجتماعی دورنما

آب آشامیدنی تمیز از هوای رقیق (AWH) برای یک میلیارد نفر


توسط آبراهام فلچر 14 نوامبر 2021
تهیه و تکمیل سیدحسین سجادی‌ف
ربیش از یک میلیارد نفر در جوامع در حال توسعه به لطف فناوری جدید می‌توانند در آینده به آب آشامیدنی پاک دسترسی داشته باشند. این فناوری نوآورانه برداشت آب اتمسفر (AWH) نام دارد.


این دستگاه از انرژی خورشیدی برای متراکم کردن آب از هوای مرطوب اطراف خود استفاده می‌کند.


تیمی‌از محققان در X (یک شرکت علمی‌در ایالات متحده) AWH را به رهبری محقق بزرگ جکسون لرد توسعه داده‌اند. اگرچه این شرکت در آغاز راه خود است، اما آن‌ها امیدوارند که این فناوری در آینده گسترش یابد.

مکانیزم تولید آب از اتمسفر یا AWH


هدف آن‌ها این است که از این فناوری برای ایجاد سیستم‌های آب، کاملاً خارج از شبکه موجود در جوامع محلی، در بسیاری از نقاط جهان به‌خصوص کشورهای در حال توسعه استفاده شود.


چالش دسترسی به آب پاک در جهان


دسترسی به آب در حال حاضر به نگرانی اصلی برای بشر تبدیل شده است. برخی از مطالعات سازمان ملل در حال حاضر تخمین می‌زند که حدود 1 میلیارد نفر در سراسر جهان به آب آشامیدنی کافی دسترسی ندارند.


بیماری‌های منتقل‌شونده از طریق آب در حال حاضر بیش از 50 درصد از بیماری‌های انسانی قابل پیشگیری را در مناطق فقیرتر جهان تشکیل می‌دهند. این امر باعث ایجاد صنعت آب آشامیدنی بسته‌بندی شده به ارزش 50 میلیارد دلار شده است.


چه راه‌هایی برای حل این مشکل (مسئله) وجود دارد؟


بحران آب واقعی است بسیاری از مردم آن را در حال حاضر احساس می‌کنند، و در آینده بخش وسیعی از جهان آن را احساس خواهند کرد. در حال حاضر، عمدتاً دو کار وجود دارد که همه ما می‌توانیم انجام دهیم:


اول، می‌توانیم تمام تلاش خود را برای اجرای انواع صرفه‌جویی در مصرف آب و کاهش ردپای آب انجام دهیم.


دوم اینکه می‌توانیم از منابع دیگر برای تهیه آب آشامیدنی استفاده کنیم. فناوری‌های جدید تولید آب این امکان را به مردم مناطقی که دارای هوای مرطوب هستند، مانند سواحل خشک نزدیک به دریاها و اقیانوس‌ها، می‌دهد تا بتوانند آب آشامیدنی تولید کنند!


اگر در خشکی نزدیک به یک منبع آب بزرگ زندگی می‌کنید، برای شما آسان است، فقط باید آب را فیلتر کنید.

تولید آب از اتمسفر یا برداشت آب از هوای مرطوب AWH

برداشت آب جوی چیست | Atmospheric Water Harvesting


برداشت آب جوی (AWH) به عنوان یک استراتژی امیدوارکننده برای تولید آب شیرین از رطوبت فراوان موجود در هوا برای غلبه بر کمبود آب پاک جهانی در حال ظهور است و آن را به یک رویکرد موازی یا مکمل حیاتی تولید آب شیرین، برای فناوری‌های مبتنی بر منابع آب مایع تبدیل می‌کند.

مکانیزم تولید آب از اتمسفر یا AWH در ارتفاعات مرطوب


پیشرفت‌های اخیر در تنظیم خواص شیمیایی و ریز/نانو ساختار جذب رطوبت، ظرفیت‌های جدیدی برای ارتقای عملکرد و آگاهی در این زمینه نشان داده است.


بیش از 2.2 میلیارد نفر در سراسر جهان به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند. سازمان ملل متحد اهداف توسعه پایدار را تعیین کرده است که همه باید به حداقل 5 لیتر آب آشامیدنی سالم در روز دسترسی داشته باشند.


ردیابی مختصات مناطق مناسب برای استفاده از AWH | آب و هوا و جمعیت نیازمند


جکسون لرد و تیمش همچنین ابزاری به نام “AWH-Geo” ایجاد کرده‌اند که به زبان ساده، از داده‌های آب و هوایی تاریخی و Google Earth برای شناسایی مکان‌های مناسب برای برداشت آب از اتمسفر استفاده می‌کند.


این تیم این را با داده‌های سازمان بهداشت جهانی و یونیسف (که به ما می‌گوید چند نفر به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند) ترکیب کردند.

سپس تیم توانست تخمین بزند که با “AWH-Geo” و فناوری خورشیدی AWH می‌تواند ما را یک قدم به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل نزدیک‌تر کند و بتواند تا 5 لیتر آب تمیز برای یک میلیارد نفر تامین کند.

محققان اکنون در حال توسعه دستگاه بهبود یافته‌ای هستند که به اعتقاد آن‌ها می‌تواند دسترسی مقرون به صرفه و کاملاً خارج از شبکه به آب آشامیدنی با کیفیت بالا را برای بسیاری از جوامع در جهان در حال توسعه فراهم کند.

دستگاه برداشت آب از اتمسفر یا AWH

می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد کار تیم‌ها در سایت nature.com بخوانید


منابع:

TheGoodNewsHub.com

EcoFriend.com

OnlineLiberary.com

نظر شما