شماره ثبت در ارشاد: 83160

رسانه اقتصادی و اجتماعی دورنما

سونامی یک میلیارد درخت در پاکستان

وزارت محیط زیست پاکستان به منظور اجرای بخشی از استراتژی بیابان زدایی در بخش های مختلف کشور، موافقت نامه ای را برای  استفاده از پهپادهای بدون سرنشین امضاء کرد. 

پهپادهای هوشمند مذکور با نفوذ به مناطق و زمین های صعب العبور می توانند عملیات کاشت و آبیاری درختان را انجام داده و در پیاده سازی طرح موردنظر کارآمدتر از کاشت و آبیاری دستی ایفای وظیفه کنند.

این پهپادها مهمترین عامل حفظ و بقای درختان و اجرای طرح مذکور بشمار می رود. چرا که این فناوری سریع تر از نیروی انسانی عملیات کاشت را به انجام رسانده و با آبیاری به موقع درختان بیشتری را به منظور اجرای طرح بیابان زدایی پرورش می دهد.

این فناوری همچنین با نظارت دوره ای بر درختان و رصد اطلاعات در خصوص سلامت آن ها می تواند اطلاعات مهمی را در اختیار کارشناسان محیط زیست این کشور قرار دهد. در این طرح بذر گیاهان درون غلاف هایی قرار گرفته و از طریق این فناوری به مناطق و جاده های صعب العبور تزریق می شود.

یکی از طراحان اصلی این طرح معتقد است این فناوری علاوه بر کاشت و آبیاری درختان در مناطق صعب العبور نقش مهمتری در نگهداری و نظارت درختان پس از کاشت دارد.

گفتنی است طرح موسوم به ‘سونامی یک میلیارد درخت’ به منظور جلوگیری از گسترش بیابان در مناطق مختلف پاکستان به مرحله اجرا درآمده است. 

4CFB1220 BA47 4F1D A6FF 531CE081261D
تبدیل بیابان به جنگل در پاکستان

رسانه اقتصادی اجتماعی دورنمای اقتصاد

نظر شما