شماره ثبت در ارشاد: 83160

رسانه اقتصادی و اجتماعی دورنما

بهترین کشورها به لحاظ استاندارد زندگی و پیشرفت اجتماعی | 2021ضمن انتشار آخرین شاخص‌های پیشرفت اجتماعی، بهترین کشورها از لحاظ عملکرد در زمینه سلامت، ایمنی، آموزش، حقوق بشر و کیفیت محیط‌زیست نشان داده شده است.


بشریت با چالش‌های زیادی مواجه است – برخی مانند بحران آب‌وهوایی که خود ساخته است – اما زندگی کلی در بیشتر کشورهای جهان در حال بهبود است.

این استنباط، بر اساس آخرین شاخص پیشرفت اجتماعی (SPI) است که بار دیگر تلاش می‌کند موفقیت 168 کشور جهان را اندازه‌گیری کند.


از سال 2011، محققان، از نظرات کارشناسان برجسته برای امتیاز دادن کشورها استفاده کرده‌اند.شاخص‌های کلیدی مانند کیفیت مراقبت‌های بهداشتی، ایمنی شخصی، دسترسی به آموزش، دسترسی به فناوری، حقوق بشر و کیفیت محیط‌زیست


نروژ، فنلاند و دانمارک در صدر کشورهای پیشرفته اجتماعی


در حالی که یک دهه از راه‌اندازی این سازمان می‌گذرد، به تازگی آخرین یافته‌های خود را منتشر کرده است.


نروژ پیشرفته‌ترین کشور جهان است و فنلاند و دانمارک به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. بریتانیا در رده هجدهم قرار گرفت و ایالات متحده در رده بیست و چهارم این رده‌بندی جای دارد.


پیشرفت اجتماعی جهان بهتر شده است | آمریکا بدتر


به‌طور کلی، 147 کشور امتیاز بهتری نسبت به یک دهه قبل به دست آوردند و تنها چهار کشور (ایالات متحده، برزیل، سوریه و سودان جنوبی) امتیاز بدتری را به خود اختصاص دادند.

در پایان این گزارش آمده است: «پیشرفت اجتماعی در سراسر جهان در حال رشد است. “اما کند و ناهموار باقی می‌ماند.”


وضعیت حقوق شخصی بدتر شده است


علیرغم این که گزارش حاکی از پیشرفت شاخص کلی است، محققین دریافتند که در برخی شاخص‌های مهم وضعیت بدتر از قبل شده است.


روند جهانی حاکی از کاهش قابل توجه، اقدامات کشورها در زمینه حقوق شخصی است – 116 کشور از 168 کشور تحت پوشش این شاخص از سال 2011 شاهد کاهش حقوق فردی بوده‌اند.


اگرچه این روند جهانی نیست، اما در بیشتر مناطق و سطوح توسعه اجتماعی و اقتصادی آشکار است.


به طور دلگرم کننده، محققان خاطرنشان کردند که رابطه بین پیشرفت اجتماعی و انتشار گازهای گل‌خانه ای در حال تضعیف است

بهترین کشورهای جهان 2021 – شاخص‌های اجتماعی و استاندارد زندگی


مطابق انتظار کشورهای اسکاندیناوی، حاکم اصلی 10 جایگاه اول هستند

تصویر: کپنهاگ، اثر نیک کاروونیس

در پایان این گزارش آمده است: «کشورهایی هستند که در بهبود استانداردهای زندگی و کیفیت زندگی بسیار موثر فعالیت کرده‌اند و در عین حال میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای کمتری در مقایسه با سایر کشورهای با درآمد بالاتر ، منتشر می‌کنند».

سوئد، کاستاریکا و غنا به دلیل انتشار سطوح نسبتاً پایین گازهای گلخانه‌ای مورد توجه قرار گرفتند، در حالی که در بسیاری از جنبه‌های پیشرفت اجتماعی از تولیدکنندگان بزرگی مانند ایالات متحده عملکرد بهتری داشتند.

این گزارش می‌افزاید: بر خلاف یازده سال گذشته در این دوره، سطوح بالاتر پیشرفت‌های اجتماعی، با سطوح بیشتر انتشار گازهای گلخانه‌ای هم‌حرکتی کمی دارند

بهترین کشورهای جهان

تصویر: مارتین مگنمیر . سوئد کشوری است که از لحاظ اجتماعی پیشرفت کرده و در عین حال پایداری در توسعه را نیز گسترش داده است.

یکی دیگر از نکات قابل بحث در این شاخص، پیوند ضعیف بین توسعه اقتصادی و پیشرفت اجتماعی است؛ محققان پیشنهاد می‌کنند سوالات بیشتری در مورد مزایای استفاده از تولید ناخالص داخلی برای اندازه‌گیری موفقیت اجتماعی ایجاد کند.

این شاخص گزارش داد: افزایش درآمد معمولاً پیشرفت‌های عمده‌ای در زمینه‌هایی مانند دسترسی به آب سالم، بهداشت، سوادآموزی و آموزش ابتدایی به همراه دارد. اما به طور متوسط، امنیت شخصی در کشورهای با درآمد متوسط بهتر از کشورهای کم‌درآمد نیست و اغلب بدتر است.

این بیانیه افزود: بسیاری از مردم، صرف نظر از درآمد، بدون حقوق کامل زندگی می‌کنند و تبعیض یا حتی خشونت را بر اساس جنسیت، مذهب، قومیت یا گرایش جنسی تجربه می‌کنند. بنابراین معیارهای سنتی درآمد ملی، مانند تولید ناخالص داخلی سرانه، نمی‌تواند پیشرفت کلی جوامع را به تصویر بکشد.


25 کشور برتر برای پیشرفت اجتماعی

 1. نروژ
 2. فنلاند
 3. دانمارک
 4. ایسلند
 5. سوئیس
 6. کانادا
 7. سوئد
 8. هلند
 9. ژاپن
 10. آلمان
 11. استرالیا
 12. نیوزلند
 13. ایرلند
 14. اتریش
 15. لوکزامبورگ
 16. بلژیک
 17. کره جنوبی
 18. انگلستان
 19. فرانسه
 20. اسپانیا
 21. استونی
 22. جمهوری چک
 23. ایتالیا
 24. ایالات متحده
 25. کشور پرتغالمنبع:

TheGoodNewsHub.com

نظر شما