شماره ثبت در ارشاد: 83160

رسانه اقتصادی و اجتماعی دورنما

توسعه اقتصادی کشورها | برتری تکنولوژی در گذشته

در تحقیق که بررسی خواهیم کرد بررسی شده تلاش کشورها در گذشته برای دستیابی به تکنولوژی، چگونه در طول تاریخ بر وضعیت اقتصادی کنونی آن ها تاثیرگذار بوده است. چنین کشورهایی امروزه با فاصله زیاد از دیگران مسیر توسعه اقتصادی را طی کرده اند. بریتانیا یکی از این کشورهاست که همواره در طول تاریخ به دنبال دستیابی به تکنولوژی های برتر بوده است.

بررسی این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که در شرایط فعلی رشد تکنولوژیک کشورها سرعتی بسیار بالاتر گرفته، اگر دستیابی به تکنولوژی در طول تاریخ این قدر مهم بوده است، شاید بتوان گفت آینده توسعه اقتصادی کشورها در گرو تغییر سیاست های خود برای تطبیق با تکنولوژی روز دنیا است. چندان دور از انتظار نیست که ظرف 20 سال آینده فقر و ثروت کشورها تنها با این معیار قابل اندازه گیری خواهد بود.

آیا ثروت ملل در 1000 سال قبل از میلاد مسیح تعیین شده است؟

دیگو کومین، ویلیام ایسترلی و اریک گانگ

دیگو کومین، ویلیام ایسترلی و اریک گانگ در مقاله‌ای که با این پرسش ” آیا ثروت ملل در 1000 سال قبل از میلاد مسیح تعیین شده است؟” به بررسی تاثیر تلاش مردم کشورها در گذشته بر توسعه اقتصادی امروزه آن ها پرداخته‌اند.

آیا تلاش گذشتگان یک کشور برای دست‌یابی به تکنولوژی جدید، در طول تاریخ این کشورها را به جایگاه اقتصادی مناسبی رسانده است؟ به دیگر بیان دستیابی کشورها به تکنولوژی‌ها، به‌صورت مداوم بر رونق اقتصادی آن‌ها تاثیر گذاشته است؟ پاسخ به این سوال در حقیقت راستی آزمایی این موضوع است ” آن‌که زودتر می فهمد و برای آن تلاش می‌کند، موفق‌تر است”

توسعه اقتصادی کشورها | تلاش گذشتگان آن‌ها

در این تحقیق مجموعه داده‌هایی برای تطبیق تکنولوژی در سال 1000 پیش از میلاد مسیح و 1500  سال بعد از آن،  برای بررسی وضعیت امروزه ملت‌ها جمع آوری شده است.

نتایج این تحقیق که در سال 2010 انجام شده است نشان می‌دهد، تفاوت‌های تکنولوژِیک به‌طرز شگفت آوری در طول زمان استمرار داشته اند. کشورها بعد از موفقیت در بهبود تکنولوژیک فرآیندها و کسب منفعت از آن، دریافته‌اند برتری بر دیگر ملت‌ها از این مسیر می‌گذرد.  

Old inventions

 اگر کشوری در گذشته های دور، تلاشی برای موفقیت انجام داده است؛ درسالیان بعد، اثر آن به وضوح در بلند‌مدت برای زندگی مردم کشورش آشکار است.

مهمترین و جالب ترین نتیجه این تحقیق ارتباط تکنولوژی کشورها 1500 سال بعد از میلاد مسیح  با درآمد سرانه و تطبیق تکنولوژی در زمان حاضر است.

به دیگر بیان اگر کشوری در سال 1500 تلاشی برای توسعه تکنولوژی خود در طول زمان انجام داده، وضعیت مالی مردم کشورش در حال حاضر جایگاه مناسبی در دنیا دارد. علاوه بر آن، رابطه تکنولوژی با درآمد سرانه مردم همچنان در وضعیت فعلی این کشورها قابل مشاهده است.

در این مقاله بر این موضوع تاکید شده تاثیر مداوم اثر تکنولوژی از 1000 سال قبل از میلاد تا سال 0 میلادی و بعد از آن تا 1500 میلادی با قوت بالایی برای ملت‌ها وجود داشته است.

شواهد این مقاله سازگاری مناسبی با مدل های که در آن هزینه تکنولژی‌های جدید، با تطبیق با سطح تولید جدید، به اندازه کافی کاهش می یابد دارد. به‌دیگر بیان بررسی شده پس از کشف تکنولوژی جدید و روی کار آمدن آن بزودی هزینه‌های آن با درآمد حاصله جبران شده است.

لازم به‌ذکر است در تحقیقات دیگر نظیر انریکو اسپولاور و رومن واچاریارگ 2012 ، بررسی شده ممکن است کشورهایی در گذشته به لحاظ دانش و تکنولوژی غنی بوده‌اند اما در پی تغییر فرهنگ مردم و گرایش به فرهنگ‌های دیگر، بسیاری از آن مزیت‌ها برای همیشه از بین رفته‌اند. چنین کشورهایی با کنار گذاشتن تاریخ خود، که در آن تلاش مردمان گذشته و تجربیات آن‌ها ذخیره شده، جایگاه جدید خود را در فقر اقتصادی و توسعه اقتصادی بسیار پایین می بینند.

نظر شما