شماره ثبت در ارشاد: 83160

رسانه اقتصادی و اجتماعی دورنما

اجلاس یک سیاره | ارتباط سلامتی انسان، طبیعت و حیوانات


برگردان: وحید مشیرنیا
تدوین شده به‌وسیله‌ی سرویس مطبوعاتی وزارت محیط زیست جمهوری فدرال آلمان- شماره 004/21 – 11 ژانویه 2021

ائتلاف بلندپروازانه برای طبیعت و مردم | آلمان

جمهوری فدرال آلمان متعهد به محافظت بهتر بین‌المللی از تنوع زیستی می‌شود. آلمان به “ائتلاف بلندپروازانه برای طبیعت و مردم” پیوست.


آلمان به اقدام به اصطلاح “ائتلاف بلندپروازانه برای طبیعت و مردم” می‌پیوندد. بانو آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، این موضوع را امروز در “اجلاس یک سیاره” برای تنوع زیستی اعلام کرد.

محافظت از طبیعت

اتحاد بین‌المللی متعهد به حفاظت اثربخش‌ثر از حداقل 30 درصد از خشکی‌ها و اقیانوس‌های جهان تا سال 2030 می‌شود. این موضوع به ابتکار روسای جمهور فرانسه و کاستاریکا هدف‌گذاری شده است.

“ائتلاف بلندپروازانه” گامی مهم در راه برگزاری کنفرانس جهانی تنوع زیستی سال جاری و یک چارچوب بلند پروازانه‌ی جهانی برای تنوع زیستی است.

جهان در مسیر حفاظت از تنوع بیولوژیکی


وزیر محیط زیست جمهوری فدرال، بانو سونیا شولتس: “طبیعت نشانه های روشنی برای ما ارسال می‌کند:

جامعه‌ی جهانی فوراً نیاز به اقدام دارد. ما برای محافظت از تنوع بیولوژیکی به اتحاد و فعالیت‌های مشخص نیاز داریم. در اتحادیه‌ی اروپا، تحت ریاست دوره‌ای شورا توسط آلمان، ما در مورد اهداف بلندپروازانه توافق کردیم که تا سال 2030، حداقل 30 درصد از خشکی‌ها و 30 درصد از اقیانوس‌ها باید بر اساس اقداماتی، تحت حفاظت دقیق قرار گیرند.

آلمان برای محافظت موثر از خشکی و دریا گام‌های بلندی در اتحادیه‌ی اروپا و در سطح بین‌المللی برداشته است اما ما فقط می‌توانیم با هم به اهداف خود برسیم. آنچه مورد نیاز است شبکه‌ای از مناطق حفاظت شده، به خوبی مدیریت‌شده و استفاده‌ی پایدار از طبیعت است که در مرزکشورها متوقف نمی‌شود. من متعهد به حفاظت از طبیعت هستم که شامل افرادی در مناطق حفاظت شده و اطراف آن نیز می‌شود.”

سونیا شولتس وزیر محیط زیست آلمان

حفاظت از محیط زیست و مقابله با همه‌گیری


مناطق حفاظت‌شده، زیربنایی برای پیشگیری موثر از همه‌گیری است. یافته‌های دانشی این نظر را تایید می‌کنند که تخریب زیست‌بوم‌ها (اکوسیستم‌ها) احتمال جهش ویروس‌های جدید از حیوانات به انسان را افزایش می‌دهد.

وزارت محیط زیست فدرال از یک هدف بلندپروازانه‌ی منطقه‌ای که گسترش کافی منطقه را با شبکه سازی و یکپارچگی اکوسیستم‌های طبیعی سازگار کند، حمایت می‌کند.

این به طور مستقیم به حفظ اکوسیستم غنی از گونه‌ها و جمعیت‌های سالم و مقاوم کمک می‌کند. هدف منطقه‌ی حفاظت شده قسمتی از فهرست اهداف پیشنهادی است که قرار است به عنوان بخشی از چارچوب جهانی جدید برای تنوع بیولوژیکی در کنفرانس جهانی تنوع زیستی در کنمینگ (چین) تصویب شود.


بیماری همه‌گیر COVID-19 روشن کرده است که سلامتی انسان‌ها، حیوانات و طبیعت با یکدیگر ارتباط ناگسستنی دارند. اجلاس One Planet Summit 2021 درباره‌ی حفاظت از تنوع زیستی بوده است.

صدراعظم بانو آنگلا مرکل همچنین تبلیغات اتحاد بین‌المللی برای کاهش خطرات بهداشتی در تجارت حیات وحش را اعلام کرد.

این ابتکار سال گذشته توسط وزارت محیط زیست و وزارت توسعه فدرال همراه با شرکای بین‌المللی آغاز شد. این اتحاد بستری را برای همکاری، انتقال دانش و اقدامات مشخص برای کاهش خطر انتقال مستقیم بیماری‌ها به افراد در تجارت حیات وحش تشکیل می‌دهد.

سلامت انسان طبیعت


“اجلاس یک سیاره” همچنین بر ارتباط نزدیک بین جنگل‌زدایی، حفاظت از گونه‌ها و سلامت انسان متمرکز بوده است. آلمان، نروژ و انگلیس به عنوان اعضای مشارکت GNU، نقش پیش‌گام بین‌المللی در حمایت از حفاظت از جنگل‌های گرمسیری دارند.

در سال 2015، دولت های سه کشور اعلام کردند که پنج میلیارد دلار در دوره 2015-2020 برای کشورهایی با برنامه‌های بلندپروازانه و نتایج مشخص برای جلوگیری از جنگل‌زدایی گرمسیری تأمین می‌کنند. این وعده تا میزان 5.6 میلیارد دلار افزایش یافت.

  • پیشینه ارتباط بین از بین رفتن تنوع زیستی و بیماری های همه گیر:

Workshop-Bericht des Weltbiodiversitätsrates IPBES zu Biodiversität und Pandemien vom Oktober 2020

  • اطلاعات تکمیلی:

High Ambition Coalition for Nature and People

One Planet Summit

Leaders Pledge for Nature

نظر شما