شماره ثبت در ارشاد: 83160

رسانه اقتصادی و اجتماعی دورنما

نامزدهای احتمالی نوبل اقتصاد 2021 | امیرشاملوئی

بار دیگر به موعد انتخاب برندگان نوبل نزدیک شده‌ایم و مانند هر ساله اسامی مختلفی از گوشه‌وکنار برای دریافت این جایزه (نوبل اقتصاد) معتبر علمی مطرح شده‌اند.

در ادامه نگاهی به برخی از این گزینه‌های محتمل از نگاه BestSchools اشاره می‌کنیم.

دارون عجم‌اوغلو (متولد 1967)- Daron Acemoğlu


عجم‌اوغلو اقتصاددانی است که در شهر استانبول ترکیه متولد شد. او در همین شهر و همچنین در دانشگاه‌های یورک بریتانیا و مدرسه اقتصاد لندن تحصیل کرد.

دارون عجم‌اوغلو (متولد 1967)

در سال 1993 به دانشگاه MIT پیوست و هم‌اکنون هم در آنجا تدریس می‌کند. مهمترین پژوهش‌های وی در زمینه اقتصاد توسعه، رشد، سرمایه انسانی، نابرابری درآمدی و اقتصاد نیروی کار است.

وی در کارهایش تفاوت‌ در نهادهای سیاسی را نیز در نظر می‌گیرد.

سوزان اثی (متولد 1970)- Susan C. Athey

سوزان اثی (متولد 1970)- Susan C. Athey


اثی در بوستون متولد و در راکویل بزرگ شد. او در 16 سالگی در دانشگاه دوک حضور یافت و 3 رشته را در زمینه‌های اقتصاد، ریاضیات و علوم رایانه دنبال کرد. اثی در 24 سالگی مدرک دکترای خود را از مدرسه کسب‌وکار استنفورد گرفت.

سپس 6 سال در MIT تدریس کرد و 5 سال بعدی را نیز در استنفورد گذراند.

از سال 2006 نیز استاد دانشگاه هاروارد بوده است. او نخستین زنی است که برنده مدال جان بیتس کلارک شده است. تحقیقات وی عمدتا روی تاثیر نااطمینانی بر رفتار عوامل اقتصادی، به خصوص سرمایه‌گذاران هستند. او روی بهینه‌سازی بازار نیز پژوهش می‌کند.

هرناندو دسوتو (متولد 1941)- Hernando de Soto


دسوتو در کشور پرو متولد شده است. پدرش یک دیپلمات بود که در سال 1948 پس از یک کودتای نظامی به تبعید رفت. به همین دلیل هم دسوتو در سوییس تحصیل کرد و در مدرسه بین‌المللی ژنو حضور یافت.

هرناندو دسوتو (متولد 1941)- Hernando de Soto

وی در سال 1979 به پرو بازگشت و در سال 1981 موسسه آزادی و دموکراسی را در شهر لیما بنیان نهاد. این موسسه در طول سالیان متمادی، مسوول صدها ابتکار، قانون و مقررات بوده که به گذار اقتصادی پرو کمک کرده‌اند.

وی بیش از همه به دلیل کار روی اهمیت مالکیت زمین در دستیابی به پیشرفت اجتماعی و اقتصادی در کشورهای در حال توسعه شناخته شده است. کارهای وی در کتاب «راز سرمایه: چرا سرمایه‌داری در غرب پیروز می‌شود و در جاهای دیگر شکست می‌خورد» منتشر شد.

ویلیام ایسترلی (متولد 1957)- William R. Easterly


ایسترلی در مورگان تاون زاده شد و در بولینگ گرین رشد کرد. وی مدرک کارشناسی خود را از این دانشگاه گرفت و دکترایش را در سال 1985 از MIT دریافت کرد. او سال‌ها در بانک جهانی کار کرد و اکنون استاد اقتصاد در دانشگاه نیویورک است.

ویلیام ایسترلی (متولد 1957)- William R. Easterly

او از مقامات ارشد موسسه بروکینگز هم محسوب می‌شود. کار ایسترلی روی شرایط لازم برای آزادسازی قدرت کارآفرینی در کشورهای در حال توسعه متمرکز شده است. وی منتقد شدید برنامه‌ریزی از بالا برای از میان بردن فقر در جهان است.

راجر گریسون (متولد 1944)- Roger W. Garrison


راجر گریسون (متولد 1944)- Roger W. Garrison

گریسون در جاپلین زاده شد و مدرک کارشناسی خود را در مهندسی برق از دانشگاه میسوری دریافت کرد. او مدرک دکترایش را در سال 1981 از دانشگاه ویرجینیا گرفت.

تحقیقات گریسون بیشتر روی ارتباط میان اقتصاد خرد و کلان متمرکز است. وی به ویژه نشان داده است که یکی از ضعف‌های اصلی نظریه اقتصاد کلان عدم ارتباط بین فرآیندهای اقتصادی کوتاه‌مدت و بلندمدت است.

دامبیسا مویو (متولد 1969)-Dambisa Moyo


مویو در شهر لوزاکای کشور زامبیا متولد و بزرگ شد. او کارشناسی شیمی و MBA مالی دریافت کرد و بعد در مدرسه کندی دولت در دانشگاه هاروارد ارشد مدرک مدیریت دولتی را اخذ کرد.

دامبیسا مویو (متولد 1969)-Dambisa Moyo

او در سال 2002 نیز از دانشگاه آکسفورد دکترا گرفت. وی به عنوان مشاور بانک جهانی و اقتصاددان گلدمن ساکس کار کرده است

. مویو تاکنون سه کتاب پرفروش نیویورک تایمز نوشته است که عبارتند از: کمک مرده: چرا کمک مالی فایده ندارد و راه بهتری که برای آفریقا وجود دارد (۲۰۰۹)، چگونه غرب بازنده شد: پنجاه سال حماقت اقتصادی و تصمیم‌های خشن پیش رو (۲۰۱۱)، و برندهٔ زیاده‌خواه: عطش چین برای منابع طبیعی و معنای آن برای جهان (۲۰۱۲).

پی نوشت: از منظر رسانه دورنمای اقتصاد، رابرت برو، پل رومر، محمد هاشم پسران، مرسلا آلسان، آلن کروگر و سالا آی مارتین دیگر کاندیدهای بالقوه جایزه نوبل هستند.

مترجم : امیر شاملوئی

منبع

نظر شما