شماره ثبت در ارشاد: 83160

رسانه اقتصادی و اجتماعی دورنما

حقایقی در مورد آب | منابع، اقتصاد، سلامت


دکتر سیدحسین سجادی‌فر


چقدر آب در جهان وجود دارد؟


آب حدود 71 درصد از زمین را پوشانده است. 96.5 درصد آن را آب اقیانوس تشکیل می‌دهد.چه مقدار از آب جهان قابل شرب است؟


2.5 درصد از کل آب روی کره زمین آب شیرین است که قابل شرب است.در حال حاضر چه مقدار از آب در جهان قابل شرب است؟


تنها 1 درصد از کل آب شیرین در رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و نهرها به راحتی قابل دسترسی است. بقیه آن در یخچال‌ها و میدان‌های برفی گیر کرده است.

آب شیرین در یخچال ها و یخ ها


چند نفر در جهان به آب تمیز دسترسی دارند؟


از حدود 7.8 میلیارد نفر در جهان، تنها حدود 6 میلیارد نفر از آنها به آب تمیز دسترسی دارند.چند نفر در جهان به آب تمیز دسترسی ندارند؟


۷۸۵ میلیون نفر در جهان به آب سالم دسترسی ندارند. یعنی 1 نفر بدون آب سالم از هر 10 نفری که آن را دارند.

دسترسی به آب سالم


چند نفر در جنوب صحرای آفریقا به آب تمیز دسترسی ندارند؟


تنها حدود نیمی‌ از جمعیت کشورهای جنوب صحرای آفریقا به آب تمیز دسترسی دارند! و 37 درصد از کل 785 میلیون نفر بدون آب سالم جهان در جنوب صحرای آفریقا زندگی می‌کنند.آب و سلامتی

کمبود آب آشامیدنی سالم چه تأثیری بر سلامت مردم دارد؟

بیش از 80 درصد از بیماری در کشورهای در حال توسعه مربوط به آب آشامیدنی و بهداشت نامناسب است.

کمبود آب آشامیدنی سالم و بیماری

روزانه چند کودک به دلیل نوشیدن آب ناسالم می‌میرند؟


روزانه 4500 کودک به دلیل بیماری‌های قابل پیشگیری ناشی از عدم دسترسی به آب تمیز، بهداشت کافی و بهداشت جان خود را از دست می‌دهند.


در غیر این صورت حمل آب چه تأثیری بر سلامت مردم دارد؟


تحقیقات پزشکی موارد بسیاری از آسیب‌های پایدار به سلامت زنان را در نتیجه حمل کوزه‌های و ظرف های سنگین آب، مانند خستگی مزمن، ناهنجاری‌های ستون فقرات و لگن، و اثرات بر سلامت باروری مانند سقط جنین خود به خود، گزارش کرده است.

حمل آب توسط زنان


چگونه تامین آب پاک مشکلات بهداشتی را حل می‌کند؟


اگر جهان هیچ کاری به جز دسترسی به آب پاک انجام نمی‌داد، حتی بدون دخالت بخش پزشکی، می‌توانستیم جان ۲ میلیون نفر را در سال نجات دهیم!
تاثیر مالی آب | منابع آب پاک و تاثیر آن بر اقتصاد

آب کثیف چگونه بر وضعیت زندگی مردم تأثیر می‌گذارد؟


پیش‌بینی می‌شود که اگر دولت‌های داخلی و کمک‌های خارجی اقدام فوری و جدی برای تامین آب آشامیدنی سالم و سیستم‌های بهداشتی مناسب انجام ندهند، تعداد افرادی که در جنوب صحرای آفریقا زیر سطح فقر زندگی می‌کنند تا سال 2020 دو برابر خواهد شد و به 400 میلیون نفر خواهد رسید.

کودکان و عدم دسترسی به آب سالم


آب کثیف چه تاثیری بر اقتصاد دارد؟


آموزش برای پیشرفت اقتصادی کوتاه مدت و بلندمدت ضروری است.

هیچ کشوری در رشد اقتصادی سریع و پایدار موفق نبوده است بدون اینکه حداقل 40 درصد از بزرگسالان آن باسواد باشند.

دسترسی نداشتن به آب سالم و سیستم‌های بهداشتی میزان حضور در مدرسه را کاهش می‌دهد و خطر ابتلا به بیماری و مرگ را افزایش می‌دهد، این امر همچنین باعث کاهش تولید ناخالص داخلی آن کشور می‌شود.


تامین آب پاک چگونه مسائل اقتصادی را حل می‌کند؟


هر 1 دلاری که برای افزودن دسترسی به سیستم‌های آب و فاضلاب خرج می‌شود، حدود 8 دلار بیشتر از هزینه‌های اجتناب شده و بهره وری به دست می‌آورد.

مطالعات نشان داده‌اند که اگر کشاورزان زن از تحصیلات و نهاده‌های مشابهی مانند کود شیمیایی برخوردار باشند، بازده محصولات تا ۲۲ درصد افزایش می‌یابد.

علاوه بر این، حقوق یک فرد به ازای هر سال تحصیلی که می‌گذرد، 10 درصد افزایش می‌یابد، که به معنای افزایش سالانه 1 درصدی تولید ناخالص داخلی است.

تاثیر کود شیمیایی بر کشاورزی و منابع آب
آب و تاثیر آن بر جنسیت!

آب کثیف چه تاثیری بر زنان و کودکان دارد؟


در آفریقا، بیش از یک چهارم جمعیت بیش از 30 دقیقه، گاهی اوقات تا 6 ساعت، مسافتی تا حد 3.75 مایل پیاده‌روی می‌کنند تا آب کافی برای روز جمع آوری کنند.

زنان و کودکان عمدتاً مسئول آوردن آب و مراقبت از بیماران (که عمدتاً به دلیل آب ناپاک بیمار می‌شوند) هستند.

کودکان و دختران برای حمل آب


این بدان معناست که زنان و کودکان زمان کمتری برای صرف فعالیت‌های تولیدی، مانند رفتن به مدرسه یا فعالیت در یک کار تجاری دارند، در حالی که مردان و پسران می‌توانند روز خود را صرف آموزش و کسب درآمد کنند.


آیا بحران آب دارای تعصب جنسیتی است؟


ارائه نکردن فرصت‌های تحصیلی مشابه پسران به دختران، سالانه 92 میلیارد دلار برای کشورهای کمتر توسعه‌یافته هزینه دارد. این بدان معناست که 1 تریلیون دلار در هر دهه از چرخه دستمزد خارج می‌شود.


راه حل‌های آب و فاضلاب چگونه به زنان و دختران کمک می‌کند؟


وقتی در مدرسه به دختران آب تمیز و توالت خصوصی داده می‌شود، آنها مجبور نیستند روزانه کیلومترها پیاده روی کنند و بنابراین، نرخ ثبت نام در مدرسه 15 درصد افزایش می‌یابد.


این بدان معناست که دختران به سطوح بالاتر تحصیلی خواهند رسید و مزایای این امر باعث کاهش تشخیص HIV/AIDS، کاهش فقر، بهبود سلامت زنان و فرزندان آنها، به تاخیر انداختن ازدواج‌های غیرقانونی در سنین پایین، کاهش قطع دستگاه تناسلی زنان و افزایش توانمندی می‌شود.


منبع :

dropinthebucket.org

نظر شما