شماره ثبت در ارشاد: 83160

رسانه اقتصادی و اجتماعی دورنما

معامله آب |خرید و فروش آب همچون طلا و نفت!

تغییرات اقلیمی، نوسان‌های شدید بارشی در نقاط مختلف دنیا، معضل آب را اکنون به یکی از بزرگترین چالش‌های پیش‌رو در معادلات جهانی بدل کرده است.


بررسی این موضوع شاید اشاره‌ای مهم به لزوم برنامه‌ریزی در مورد آینده آب در کشور ما نیز داشته باشد. جایی که در سال 1399 خشکسالی بی‌سابقه‌ای در کشور رقم خورده است و در برخی نقاط نظیر سیستان و بلوچستان حتی تا 90 درصد، میزان بارش نسبت به گذشته کاهش یافته است.

بحران آب در ایران


بدون شک یگانه سیگنال و قوی‌ترین نوع آن در اقتصاد برای نشان دادن اهمیت و جایگاه کالا، قیمت آن است. در حال حاضر در یکی از بزرگترین اقتصادهای دنیا یعنی ایالات متحده آمریکا برای وزن‌دهی به اهمیت این موضوع خرید و فروش آب همچون طلا و نفت پا به عرصه بورس این کشور و حتی بورس جهانی گذاشته است.


سهام‌داران و معامله‌گران می‌توانند همچون دیگر کالاهای ارزشمند جهانی بر سر معامله آتی آب نشسته و به نوسان‌گیری کسب سود از این کالای استراتژیک بپردازند. در پس‌زمینه این دادوستد نیز سیاست حفاظت از منابع طبیعی ایالات متحده نهفته است.

در مقاله حاضر که از دو خبرگزاری یورونیوز و بلومبرگ برگرفته شده است، دورنمای اقتصاد به بررسی روند معامله آب در جهان پرداخته است.


معاملات آتی آب کالیفرنیا | نگرانی از کمبود آب در ایالات متحده آمریکا

معاملات آتی آب کالیفرنیا از ترس از کمبود آب ، تجارت خود را آغاز می کنند
توسط کیم چیپمن (Kim Chipman)
8 دسامبر 2020
معاملات آتی شاخص آب کالیفرنیا توسط گروه CME (بزرگترین بورس مالی مشتقات جهان ) راه‌اندازی شد.
قراردادهایی که برای کشاورزان ، شهرها، ایالت‌ها برای جلوگیری از خطر آب مفید است.


آب به طلا ، نفت و سایر کالاهای مورد معامله در وال استریت پیوست ، این موضوع در حقیقت سیگنال بزرگی از احتمال کمبود منابع طبیعی (به‌طور خاص آب) برای بقای جهان در ادامه مسیر خود، به اقتصادهای بزرگ جهانی است.

ارزش واقعی آب چقدر است
ارزش واقعی آب چقدر است؟

بر اساس اعلام سازمان ملل کمبود آب می تواند تا سال 2050 حدود پنج میلیارد نفر در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار دهد.


تهدید آینده‌ای که در آن آب به‌راحتی در دسترس نباشد ، به ویژه در کالیفرنیا ، ایالات متحده که آتش‌سوزی‌های شدید امسال (2020) آن را ویران کرده است ، بسیار جدی است.

منبع: یورونیوز


کشاورزان ، صندوق های سرمایه گذاری و تصمیم‌سازان ایالتی در آمریکا، هم اکنون می‌توانند در برابر آینده آب موجود در کالیفرنیا ، که دارای بزرگترین بازار کشاورزی ایالات متحده و پنجمین اقتصاد بزرگ جهان است ، به کسب درآمد یا به تعبیر صحیح اقتصادی حفاظت از ارزش ذاتی این منبع گران بها بپردازند.


قرارداد CME Group Inc. در ژانویه 2021 ، مرتبط با بازار آب نقطه ای کالیفرنیا با ارزش 1.1 میلیارد دلار ، آخرین بار روز دوشنبه در 496 واحد شاخص معادل 496 دلار در هر فوت فوت معامله شد.

پس از آتش‌سوزی‌های گسترده ناشی از گرمی هوا در سواحل غربی ایالات متحده ، همچنین خروج کالیفرنیا از خشکسالی 8 ساله، این قراردادها با اهداف بسیار بزرگ در ماه سپتامبر 2020 پا به عرصه وجود گذاشتند.

اگر تصاویر آسمان پرتقالی رنگ و جنگل‌های در حال سوختن کافی نبودند تا شما را متقاعد کنند که تغییر آب و هوا برای ایالت آمریکا مسئله‌ساز است ، وال‌استریت در شرف شروع معاملات قراردادهای آتی تأمین آب خود است.


قرارداد آتی توافق‌نامه‌ای برای خرید یا فروش دارایی مانند آب در یک زمان مشخص در آینده با قیمت توافق شده است. معاملات آتی در طول تاریخ با مواردی مانند روغن ، فلزات گران‌بها یا مواد غذایی معامله می‌شده است.


CME بزرگترین بورس آتی جهان است و در اواخر امسال توانایی تجارت قراردادهای بازار آب کالیفرنیا را راه‌اندازی می‌کند. هر قرارداد نشان دهنده 10 فوت آب یا مقدار آبی است که برای پوشاندن یک هکتار از زمین در یک فوت آب لازم است.


تیم مک کورت ، رئیس جهانی شاخص سهام و محصولات سرمایه گذاری جایگزین در CME ، توضیح می دهد: “با توجه به اینکه انتظار می رود نزدیک به دو سوم جمعیت جهان تا سال 2025 با کمبود آب روبرو شوند ، کمبود آب یک خطر فزاینده برای مشاغل و جوامع در سراسر جهان است.”

منبع : یورونیوز

معامله آب در وال استریت
معامله آب در وال استریت

در حقیقت خرید و فروش آب در بورس ایالات محتده محافظی برای حفظ ارزش آن در قبال مصرف‌کنندگان آب و برق، کشاورزان بوده و از ان مهم‌تر سنجش کمبود آب را به معادلات اقتصادی پویا متصل کرده است. جایی که سرمایه‌های جهانی نوسانات منابع آب در ایالات متحده را فریاد خواهند زد.

کمبود آب و لزوم سیاست‌گذاری صحیح در مورد آن

دین ، درای ، مدیر عامل و تحلیلگر RBC Capital Markets گفت: “تغییرات آب و هوایی ، خشکسالی ، رشد جمعیت و آلودگی احتمالاً مسائل کمبود آب و قیمت گذاری را برای سال های آینده به یک موضوع داغ تبدیل خواهد کرد.” “ما قطعاً خواهیم دید که چگونه این قرارداد جدید آینده آب توسعه می یابد.”

سازمان ملل مدت‌ها هشدار می‌داد که تغییرات آب و هوایی توسط انسان منجر به خشکسالی شدید و طغیان بیشتر میشود ، به همین دلیل میزان دسترسی به آب به طور فزاینده ای قابل پیش‌بینی نیست.
طبق گزارش سازمان نظارت بر خشکسالی ایالات متحده ، در کالیفرنیا ، جدیدترین دوره طلسم حاد خشک از دسامبر 2011 تا مارس سال گذشته (2020) گسترش یافته است. وخیم ترین اثرات در ژوئیه 2014 رخ داد ، با 58٪ از اراضی این ایالت “خشکسالی استثنایی” ، که منجر به تلفات محصول و مراتع و سایر موارد اضطراری آب شد.

قراردادهای آتی با شاخص آب Nasdaq Veles California که از دو سال پیش آغاز شده و میانگین وزنی قیمت آب را اندازه گیری می کند ، گره خورده است. قرارداد آب ژانویه 2021 که دوشنبه به طور مستقیم اجرا شد ، دارای دو معامله بود.

معامله آب در بورس جهانی
آب راهی بورس جهانی شد

Clay Landry ، مدیر عامل شرکت مشاوره WestWater Research ، که داده های مورد استفاده برای محاسبه شاخص آب را ارائه می دهد ، گفت: “من خوشحالم که ما معاملات خود را انجام داده ایم.” “در بازار فیزیکی ، انجام یک معامله بسیار دشوار است. این برای من مثل رعد و برق سریع احساس می شود. “

این شاخص قیمت معیار هفتگی حقوق آب در کالیفرنیا را تعیین می کند ، که با میانگین وزنی قیمت معاملات در پنج بازار بزرگ و فعال این ایالت پشتیبانی می شود.

معاملات آتی بر خلاف نیاز به تحویل واقعی فیزیکی ، از نظر مالی تسویه می شوند. این قراردادها شامل سه ماهه فصلی تا سال 2022 است که هر کدام 10 فوت فوت آب معادل 3.26 میلیون گالن دارد.

طبق CME مستقر در شیکاگو ، آینده به کاربران آب کمک می کند تا ریسک را کنترل کرده و عرضه و تقاضا را در یک راستای بهتر قرار دهند.

معامله آتی آب چگونه به عرضه و تقاضای آن کمک خواهد کرد؟


کارشناسان اقلیم هشدار داده اند که در حال حاضر تنش ها در مورد کمبود آب در سراسر جهان در حال افزایش است.

نیاز به آب باید بین تأمین خانه های مردم ، تولید انرژی و آبیاری محصولات برای تأمین مواد غذایی ما متعادل باشد.


اگر این امر به درستی متعادل نباشد ، احتمال فوران خشونت وجود دارد و جنگ‌های آب به یک احتمال واقعی تبدیل می‌شوند.

کسانی که از معرفی بازار آتی آب حمایت می‌کنند ، استدلال می‌کنند که ” ورود آب به بورس می‌تواند به تراز کردن کارآمدتر عرضه و تقاضای این منبع حیاتی کمک کند.”

در حال حاضر ، 40 درصد آب در کالیفرنیا برای آبیاری بیش از 3.5 میلیون هکتار از محصولات استفاده می‌شود. CME می‌گوید که این قراردادهای آتی به کشاورزان و سایر مشاغل کشاورزی در این ایالت امکان می‌دهد قیمت آب را حتی در صورت کمبود به صورت تضمین شده داشته باشند.
این شرکت اضافه می‌کند که خرید قراردادهای آتی به مشاغلی که برای عملکرد به آب نیاز دارند برای مدیریت خطرات تغییرات آب و هوایی کمک می‌کند. این امر باعث کاهش هزینه‌ها و در نتیجه کمک به مصرف‌کنندگان می‌شود.

منبع : یورونیوز

کمبود آب چالشی اجتناب‌ناپذیر آینده دنیا


تیم مک کورت ، رئیس جهانی شاخص سهام و محصولات سرمایه گذاری جایگزین در CME ، در مصاحبه ای گفت که دو میلیارد نفر اکنون در کشورهایی که به دلیل مشکلات آب گرفتار هستند زندگی می کنند و تقریباً دو سوم جهان ممکن است فقط در مدت چهار سال با کمبود آب مواجه شوند. “ایده مدیریت خطرات مرتبط با آب مطمئناً از اهمیت بیشتری برخوردار است.”

کمبود آب در جهان

پاتریک ولف ، مدیر ارشد و رئیس توسعه محصول در Nasdaq ، در مصاحبه ای گفت : “در حال حاضر ، اگر یک کشاورز بخواهد بداند شش ماه دیگر در کالیفرنیا چه هزینه‌ای برای آب مصرفی خواهد داشت این رویه بهترین حدس ممکن را در اختیار او قرار می‌دهد”

وی گفت که معاملات آتی به شرکت کنندگان در بازار امکان می دهد ببینند “بهترین حدس همه چیست”.

بارتون “Buzz” Thompson ، استاد حقوق منابع طبیعی در دانشگاه استنفورد ، گفت در حالی که “تصوری از موفقیت آینده ندارد” ، اما این کار را تحول در بازار آب نمی داند.

تامپسون گفت: “من فکر نمی کنم که قرارداد آتی واقعاً بازارهای آب را تغییر دهد.” “همچنین خطری که در آنجا وجود دارد تغییر نمی کند که آب در آینده در مقطعی کم شود ، به سادگی به این موارد پاسخ می دهد.”

CME از شناسایی فعالان بالقوه بازار خودداری کرد ، به جز اینکه توجه داشته باشید که این مبادله از تولیدکنندگان محصولات کشاورزی کالیفرنیا ، آژانس های عمومی آب ، آب و برق و همچنین سرمایه گذاران نهادی مانند مدیران دارایی و صندوق های سرمایه گذاری شنیده است.

منبع : خبرگزاری بلومبرگ

گردآورندگان :
دکتر سیدحسین سجادی‌فر
مرتضی زارع

نظر شما