شماره ثبت در ارشاد: 83160

رسانه اقتصادی و اجتماعی دورنما

مزرعه بدون خاک با 95 درصد مصرف آب کمتر | مزرعه عمودی!

مزرعه عمودی، بدون خاک، بدون اشغال فضای وسیع ،بدون استفاده از سموم شیمیایی و با 95 استفاده کمتر از آب و حفظ 100درصدی سلامتی غذایی.

کشاورزی عمودی به عنوان بخشی از کشاورزی شهری به روش کاشت گیاهان در گلخانه آسمان خراش ها یا فضاهایی که به طور عمودی در آن‌ها تعبیه شده اطلاق می‌شود. ایده مدرن مزرعه عمودی از تکنیکی مشابه گلخانه های شیشه‌ای بهره می‌برد که در آن‌ها می‌توان با نور طبیعی خورشید میزان نور مصنوعی را افزایش داد.

dubai emirates airline food 1

ایده مرزعه عمودی توسط چه کسی بود ؟

اصطلاح کشاورزی عمودی نخستین بار توسط گیلبرت الیس در سال ۱۹۱۵ در کتابی با همین نام مطرح شد. نوع استفاده او از این عبارت با کاربرد کنونی آن تفاوت داشت. او مطالبی درباره کشاورزی نوشت و علاقه ویژه ‌ای به منشأ خاک و محتوای مغذی ان داشت و گیاهان را زندگی‌هایی عمودی می‌دانست مخصوصاً به این دلیل که ریشه‌ های آن‌ها زیر زمین بود. کاربرد جدید این واژه به آسمان خراش‌ هایی اشاره دارد که تا حدی از نور طبیعی استفاده می‌کنند.

مرزعه عمودی چیست ؟

این مزرعه ها از فناوری رشد گیاهان بدون خاک سود می برد که در آن گیاهان با اسپری کردن محلول مواد مغذی روی محصولات رشد می کنند. به جای خاک، ریشه ها در پارچه های نفوذپذیر که در سراسر محفظه های نگهداری ماژولار امتداد دارند، قرار می گیرند. فرآیند پایدار تولید محصول از آب بازیافت شده و هیچ گونه آفت کش و کود بهره می برد و فضا و منابع کمتری نیز نسبت به کشاورزی سنتی نیاز دارد. همچنین ، تجهیزات نظارتی میزان دی اکسید کربن دریافتی گیاهان و طول موج رنگ و شدت نور چراغ های LED بالای آنها را تنظیم می کنند.

مزایا این مزرعه ها

نیازی به خاک نداریم، از نورهای مصنوعی و کنترل میزان شدت نور ، نور را در تمام فصول داریم، 95 درصد صرفه جویی در آب،  برای آفت کشی گیاهان از کفشدوزک استفاده میشود نه از سم کش های صنعتی، قیمت ارزان تر و محصولات با کیفیت تر ، تازه و سلامت، حمل و نقل آسان با خود گیاهان در مراکز خرید،  در روش مزرعه عمودی : همه چیز قابل کنترل است. رطوبت ، محیط ، میزان اکسیژن و..

بزرگترین مزرعه عمودی ساخته شده | میزبان امارات

استارتاپ کراپ وان (Crop One Holdings)از جمله‌ تولیدکنندگان سبزیجات و گیاهان به روش کشاورزی عمودی ، قرار است با همکاری کترینگ شرکت هواپیمایی امارات (Emirates Flight Catering) که یکی از بزرگترین تامین‌کنندگان مواد غذایی مورد نیاز در پروازهای هوایی امارات است، بزرگترین مزرعه عمودی جهان به مساحت ۱۳۰.۰۰۰ مترمربع را در دبی تجهیز و راه‌اندازی کردن.آئرو فارم Aero Farms مزرعه‌ای به مساحت ۶۹.۰۰۰ متر مربع در نیوجرسی را اداره می‌کند و بیشتر محصولات خود را به شرکت‌های بزرگ کشاورزی برای تامین نیاز سوپرمارکت‌ها به فروش می‌رساند.

Dubai South vertical farm

استارتاپ کراپ وان معتقد است که همکاری با فرودگاه‌های بین‌المللی و شرکت‌های بزرگ هواپیمایی منافع مالی بیشتری در بر خواهد داشت. سونیا لو، مدیرعامل کراپ وان، تقاضا و نیاز شرکت‌های هواپیمایی تضمین‌شده‌تر است و وقتی شرکت تولیدکننده مواد غذایی با یک شرکت هواپیمایی قرارداد تنظیم می‌کند، اطمینان دارد که محصولاتش را به فروش می‌رساند .مزرعه‌ای عمودی در کشور سنگاپور سالانه بیش از 80 تن سبزیجات تولید می‌کند. این مزرعه که توسط شرکت پاناسونیک راه‌اندازی شده است از نور LED برای رشد محصولات غذایی در فضاهای بسته استفاده می‌کند و تغییر در شرایط آب و هوایی بر فناوری آن تأثیری ندارد. شرکت پاناسونیک معتقد است فناوری به کار رفته در مزرعه عمودی راه‌حلی برای بحران‌های غذایی در آینده شهرهای جهان خواهد بود.

▪️منبع : سایت شهریاران هوشمند البرز

نظر شما