شماره ثبت در ارشاد: 83160

رسانه اقتصادی و اجتماعی دورنما

هشدار یونیسف: کم‌آبی و خشکسالی به مرحله خطرناک رسیده است

بسیاری از مردم در کشورهای فقیر و مناطق بحران‌زده به آب سالم و سرویس‌های بهداشتی تمیز دسترس ندارند. به ویژه در شرایط گسترش ویروس کرونا نظافت از اهمیت حیاتی برخوردار است؛ نخست باید امکان دسترسی به نظافت را به وجود آورد.

کم آبی و خشکسالی و خطر شیوع شدید ویروس کرونا

یونیسف، سازمان حمایت از کودکان وابسته به سازمان ملل، اعلام کرده است که ۴۰ درصد از مردم جهان، یعنی حدود سه میلیارد نفر از جمعیت کره زمین، از آب تمیز محروم هستند و حتی نمی‌توانند دست خود را با صابون بشویند.

Collecting Water in South Sudan 1

سازمان ملل به مناسبت ۲۲ مارس، روز جهانی آب، می‌گوید که میلیاردها مردم جهان در خانه‌های خود آب تمیز ندارند.

در روزهای دشواری که جهان در بحران اپیدمی فراگیر کرونا فرو رفته است، کریستیان شنایدر، سرپرست دفتر یونیسف در آلمان می‌گوید:

نگرانی بزرگ ما این است که امروزه مناطق بزرگی از جهان از نظافت مرتب محروم هستند. همه ما وظیفه داریم که در شرایط گسترش کرونا نحوه زندگی خود را تغییر دهیم. در عین حال با توجه به خطرات جهانی، به ویژه باید به کمک کودکان و خانواده‌هایشان در مناطق جنگی برویم.

کریستیان شنایدر (سرپرست دفتر یونیسف در آلمان)

نظافت و دسترسی به آب تمیز و آبریزگاه‌های بهداشتی مهم‌ترین و مؤثرترین ابزار در مقابله با ویروس کرونا است. اما امروزه در اردوگاه‌های مالامال از مردم آواره یا در مناطق جنگی و بحرانی مانند سوریه و بنگلادش و یونان، میلیون‌ها خانواده از دسترسی روزمره به نظافت محروم هستند.

نظافت شخصی و به‌خصوص شستن مرتب دست‌ها از مهم‌ترین عوامل در جلوگیری در گسترش ویروس کرونا است.
نظافت شخصی و به‌خصوص شستن مرتب دست‌ها از مهم‌ترین عوامل در جلوگیری در گسترش ویروس کرونا است.

اما ریشه خشک‌سالی‌های طولانی و تغییر در میزان دسترسی مردم جهان به منابع آب در دسترس همگی ناشی از تغییرات اقلیمی یا آب و هوایی است. مهمترین عامل در این میان، سرعت بالای گرم شدن زمین طی دهه‌های اخیر است.

تغییرات اقلیمی و گرم شدن بیش از حد زمین | مقصر اصلی انسان

تغییر اقلیم و اثرات آن بر کره زمین حدود 5 میلیارد سال عمر دارد. اثرات این تغییرات آب و هوایی همیشه بر کره زمین وجود داشته است. متوسط دمای زمین چیزی در حدود 15 درجه سانتیگراد است.

این دما دائما در حال نوسان بوده و تغییرات دمایی مسئله‌ای طبیعی است. اما آن‌چه در حال حاضر مشکل‌ساز شده و نگرانی‌هایی بوجود آورده است سرعت گرم شدن زمین طی دهه‌های اخیر است.

همانند بسیاری از آسیب‌های زیست‌ محیطی در این مسئله نیز مقصر اصلی انسان و فعالیت‌های او است.

داده‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهند که به دلیل گرم شدن زمین در سال‌های اخیر برف و یخ‌های قطبی با سرعت بالا در حال ذوب شدن هستند و این امر موجب می‌شود که سطح آب اقیانوس‌ها سالانه 3 میلیمتر بالاتر بیاید.

سرعت گرم شدن زمین به بالاترین حد خود در طول تاریخ رسیده است
سرعت گرم شدن زمین به بالاترین حد خود در طول تاریخ رسیده است

گرم شدن زمین موجب تغییر در میزان بارندگی، میزان دسترسی مناطق مختلف به منابع آبی، خشکسالی و سیل می‌شود!

کمبود آب سالم برای نظافت از زبان آمار

بنا به گزارش منابع سازمان ملل حدود سه چهارم مردم در کشورهای توسعه‌نیافته در خانه قادر به شستشوی درست و مرتب دست‌های خود نیستند.

در کشورهای فقیر حدود نیمی از مدرسه‌ها، یعنی نزدیک به ۹۰۰ میلیون دانش‌آموز، آب شیر و صابون ندارند.

بیش از یک‌سوم مدارس در سطح جهان و نیمی از مدارس در کشورهای فقیر بچه‌ها امکانی برای شستن دست‌های خود نمی‌یابند.
حتی بسیاری از مراکز درمانی از سرویس‌های بهداشتی محروم هستند. به همین خاطر و در شرایط شیوع ویروس کرونا، یونیسف به همراه سازمان بهداشت جهانی و شبکه‌هایی مانند فیس‌بوک، اطلاعات جامعی برای کودکان و والدین آنها منتشر کرده‌است.

بنا به گزارشی که روز یکشنبه سازمان ملل به مناسبت “روز جهانی آب” منتشر کرد، تغییرات اقلیمی به شکل خطرناکی مقدار و کیفیت آب را کاهش داده است.
مصرف آب امروزه نسبت به صد سال پیش شش برابر شده است. افزایش جمعیت و رشد اقتصادی و دگرگونی عادات روزمره، سالانه حدود یک درصد مصرف آب را بالا می‌برد. در سراسر جهان حدود ۹۰ درصد از فاضلاب به جای بازیافت، به سادگی هدر می‌رود و منابع آب برای همیشه تلف می‌شود.

با بالا رفتن دمای آب و کم شدن اکسیژن در آب و هوا رودخانه‌ها و دریاها قادر به تمیز شدن نیستند و باعث موجی از آلودگی‌ها و بیماری‌های خطرناک می‌شوند.
سازمان ملل تأکید دارد که در گفت‌وگو پیرامون مشکلات زادبومی همیشه باید بیش از پیش بر اهمیت تأمین آب سالم برای همگان تأکید کرد.

حال سوال اصلی اینجاست چرا زمین در حال گرم شدن است؟

چرا زمین در حال گرم شدن است؟

صنعتی شدن جهان و رقابت کشورها برای پیشی گرفتن در صنایع مختلف از یکدیگر موجب تولید حجم زیادی از گاز دی‌اکسیدکربن و گازهای گلخانه‌ای شده است.

انسان با سوزاندن سوخت‌های فسیلی و از بین بردن جنگل‌ها در مناطق مختلف زمین در حال از کار انداختن ریه‌های تنفسی کره خاکی است.

گازهای گلخانه ای چطور باعث گرم شدن زمین می‌شوند؟

نور خورشید دائما با سطح زمین برخورد می‌کند و منعکس می‌شود، اما هنگام بازگشت به دلیل وجود گازهای گلخانه‌ای اصطلاحا به دام افتاده و نمی‌تواند از جو زمین خارج شود، این امر به‌مثابه محصور شدن گرمای خورشید در اطراف کره زمین و بالا رفتن دما خواهد بود.

تغییرات دمایی، تغییرات اقلیمی یا آب‌وهوایی رو موجب می‌شود.

این تغییرات می‌تواند موجب وقوع سیل‌های شدید، خشک‌سالی‌های طولانی، میزان دسترسی به منابع آبی، غذا و بسیاری موارد دیگر شود. رفته‌رفته در حال نزدیک شدن به نقطه‌ای هستیم که توجه به تغییرات اقلیمی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

برای بررسی تاثیرات احتمالی تغییرات اقلیمی بر زمین و به خصوص میزان آب در دسترس، می‌توانید به مقاله اختصاصی در مورد آن رجوع کنید.

نظر شما