شماره ثبت در ارشاد: 83160

رسانه اقتصادی و اجتماعی دورنما

کاهش انتشار گازهای گل‌خانه‌ای از طریق توسعه زیرساخت‌های گاز طبیعی!


منبع: بلومبرگ
آسیا 350 میلیارد دلار به پروژه‌های گاز طبیعی پمپاژ می‌کند
6 آوریل 2022جنگ روسیه و چین مشخص کرد که گاز طبیعی تا چه حد یک کالای استراتژیک و مهم در معادلات جهانی است.

منبعی بسیار مهم که اگر چه در طبقه سوخت‌های فسیلی قرار دارد، اما جایگزینی آن با ذغال‌سنگ ‌می‌تواند اثرات گل‌خانه ای سوخت‌های فسیلی را کاهش دهد


آسیا میلیاردها دلار را به پروژه‌های زیرساختی جدید گاز طبیعی تزریق می‌کند و این منطقه را به پیشتازی در بحث نقش سوخت‌های فسیلی در آینده جهان تبدیل می‌کند، زیرا جهان قصد دارد انتشار گازهای گل‌خانه‌ای را کاهش دهد.

کشورهای آسیایی زیرساخت‌های گاز طبیعی خود را برای کاهش وابستگی به زغال‌سنگ گسترش می‌دهند


بر اساس داده‌های نظارت بر انرژی جهانی Global Energy Monitor، این منطقه بیش از 350 میلیارد دلار پروژه برای توسعه LNG، نیروگاه‌های گازی و خطوط لوله – سه برابر سرمایه‌گذاری برآورد شده برای اروپا – در دست اجرا دارد.


هدف این رونق این است که به اقتصادها از جمله چین، فیلیپین و ویتنام اجازه دهد تا از سوزاندن زغال‌سنگ بیشتر اجتناب کنند،

حتی اگر هنوز با خطر استفاده مداوم از سوخت‌های فسیلی برای چندین دهه مواجه باشند یا استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را کاهش دهد.


آسیا به‌دنبال مزایای گاز طبیعی | ما هم می‌خواهیم همان کار را بکنیم


دولت‌های آسیایی به دنبال همان مزایایی هستند که ایالات متحده و اروپا برای چندین دهه از گاز برخوردار بوده‌اند – این سوخت می‌تواند خانه‌ها را گرم کند، غذا بپزد و کارخانه‌ها را در تمام ساعات روز راه‌اندازی کند و در عین حال مه دود شهری را پاکسازی کند.

تولید گاز طبیعی در آسیا


در حالی که نیمی از انتشار کربن را در مقایسه با زغال سنگ تولید می کند، اجماع فزاینده ای وجود دارد که استفاده از گاز باید کاهش یابد تا جهان از بدترین اثرات تغییرات آب و هوایی جلوگیری کند.


هشدار سازمان ملل در خصوص انتشار گازهای گل‌خانه‌ای


مارک کارنی، رئیس سابق بانک مرکزی کانادا و بریتانیا و نماینده ویژه سازمان ملل در امور کار و امور مالی آب و هوا، در مجمع مالی پایدار آسیا در سئول گفت: «قطعاً گاز نقش مهمی دارد، به ویژه در جایگزینی زغال سنگ.


وی افزود: “اما ما همیشه باید افق نهایی هر منبع انرژی را به دلیل انتشار کربن آن در نظر داشته باشیم.”


اخیرا سازمان ملل متحد یک اقدام ضروری دیگر را به تلاش‌ها برای حذف تدریجی سوخت‌های فسیلی اضافه کرد و هشدار داد که جهان ممکن است بیش از 3 درجه سانتی‌گراد گرم شود که دو برابر هدف تعیین‌شده در توافق‌نامه پاریس است.

اروپا به‌دنبال کاهش استفاده از گاز طبیعی آسیا در جهت عکس


بر اساس داده‌های BP، در حالی که آسیا بزرگترین منطقه مصرف‌کننده انرژی و خانه اکثر جمعیت جهان است، بازار گاز برابر میزان مصرف ایالات متحده را دارد.


رابرت روزانسکی، تحلیلگر پژوهشی در Global Energy Monitor، گفت که چشم‌انداز رشد انفجاری، باعث نگرانی بیشتر در مورد گسترش زیرساخت‌های گازی آسیا می‌شود.


اروپا قصد دارد وابستگی خود به گاز طبیعی روسیه را متوقف کند


اگر تمام پروژه‌های پیشنهادی شناسایی‌شده توسط تحقیقات غیرانتفاعی – که توسعه‌های گازی برنامه‌ریزی شده را تا ژوئن 2021 ارزیابی می‌کردند – طبق برنامه‌ریزی ساخته می‌شدند، ظرفیت واردات LNG جهانی 50 درصد افزایش می‌یافت.


روزانسکی گفت که تصور سیاست‌گذاران در مورد این‌که گاز ارزان‌تر و پایدارتر از انرژی‌های تجدیدپذیر و ذخیره بلندمدت انرژی است، یک رویکرد نادرست است.


وی افزود: این مفروضات منسوخ شده است یا مدت‌ها قبل از پایان قرارداد 20 ساله LNG منقضی می‌شود.


کشورها و شرکت‌ها در حال تلاش برای تامین گاز کافی | چین پیشتاز سرمایه‌گذاری در دنیا


جنگ در اوکراین بعد جدیدی اضافه کرده است، زیرا نیاز به عرضه گاز طبیعی مایع افزایش یافته و قیمت‌ها را به سطوح بی‌سابقه رسانده است که به طور بالقوه برنامه‌های کشورهای نوظهور با کمبود نقدینگی را که به‌دنبال روی آوردن به سوخت هستند، پیچیده می‌کند.

تولید گاز طبیعی در آسیا


چین قرار است بیش از هر کشور دیگری در زیرساخت های گاز طبیعی سرمایه‌گذاری کند، زیرا پکن به دنبال کاهش وابستگی به زغال سنگ و بالاترین سطح کاهش انتشار گازهای گل‌خانه‌ای در این دهه است.


بر اساس داده‌های جمع آوری شده توسط بلومبرگ NEF، چین، بزرگترین خریدار گاز طبیعی مایع در جهان، در حال حاضر 30 پروژه وارداتی در دست ساخت دارد و برنامه‌های اولیه برای 30 پروژه دیگر در دست ساخت است.

زیرساخت‌های گاز طبیعی می‌توانند برای توسعه منابع انرژی پاک بکار گرفته شوند


شرکت‌های کره جنوبی، از جمله POSCO Energy، SKE&S و شرکت دولتی نفت ملی کره، تاسیسات LNG را اضافه می‌کنند.

به گفته آن‌ها این زیرساخت‌های احداثی، می‌تواند بعداً برای حمل و نقل و ذخیره هیدروژن که یک منبع انرژی پیشرفته به‌شمار می‌رود، تخصیص داده شود. منابعی با انتشار کم یا بدون انتشار گازهای گلخانه‌ای.


گاز طبیعی به توسعه انرژی‌های پایدار و تجدیدپذیر کمک می‌کند.


مدافعان اصرار دارند که نیروگاه‌های گازسوز در نهایت با کمک به کاهش نوسانات تولید انرژی پاک، از پذیرش انرژی‌های تجدیدپذیر حمایت خواهند کرد.

تولید گاز طبیعی در آسیا


علاوه بر توانایی انرژی گاز برای تثبیت شبکه برق، نهایتا LNG، درها را به روی منابع انرژی تجدیدپذیر بیشتری باز می‌کند که ذاتاً فرار هستند.


این شرکت اولین پایانه واردات LNG فیلیپین را از ژوئیه راه‌اندازی خواهد کرد و در حال حاضر توسعه آن را آغاز کرده است که ظرفیت آن را تا سال 2023 افزایش می‌دهد.


دکتر سیدحسین سجادی فر

منبع

نظر شما