شماره ثبت در ارشاد: 83160

رسانه اقتصادی و اجتماعی دورنما

برچسب‌های جدید انرژی در اتحادیه‌ی‌ اروپا | برگردان وحید مشیرنیا


مقاله از: اطلاع‌رسانی مطبوعاتی وزارت محیط زیست جمهوری فدرال آلمان شماره‌ی 028/21 به تاریخ 26فوریه2021
برگردان: وحید مشیرنیا

اتحادیه‌ مشترک اروپا از اول ماه مه 2021 برای شفافیت بیشتر در مورد کارآیی انرژی محصولات، استفاده از برچسب‌های جدید را تکلیف می‌کند.

برچسب‌های جدید انرژی


اطلاعات A +++ ، A++ و A+ بر روی برچسب معروف انرژی به‌زودی به تاریخ خواهند پیوست.

از اول مارس 2021، مقیاس جدید از A تا G به عنوان اولین قدم برای برخی از محصولات اعمال می‌شود.


از این پس مصرف‌کنندگان اطلاعات قابل درک‌‌تری را در مورد میزان مصرف انرژی و خصوصیات دستگاه‌های نو بر روی برچسب جدید با تصاویری به‌صورت پیکتوگرام (طیف‌رنگ) دریافت می‌کنند و می‌توانند از طریق کد QR اطلاعات افزون‌تری نیز به دست آورند.

برچسب انرژی 2021


وزیر محیط زیست فدرال بانو سِونجا شولتزه: “با برچسب جدید می‌توانید محصولات را بسیار شفاف‌تر مقایسه کنید و به صرفه‌ترین محصول را انتخاب کنید.

این باعث صرفه‌جویی در مقدار قابل توجهی از انرژی و در نتیجه هزینه های برق برای مصرف‌کنندگان می‌شود. تجدید نظر در برچسب انرژی اتحادیه‌ی اروپا که در نسخه‌ی جدید به تأخیر افتاده بود، اکنون یک ابزار موثر برای حفاظت از اقلیم است. “

تغییرات برچسب‌های جدید انرژی چگونه خواهد بود؟


طرح جدید در ابتدا بر یخچال و فریزرها، ماشین‌های ظرف‌شویی، ماشین لباسشویی و خشک‌کن، نمایشگرهای الکترونیکی، از جمله تلویزیون و از سپتامبر 2021 بر منابع تولید نور اعمال خواهد شد.

برچسب‌های انرژی برای سایر گروه‌های محصول که تحت مقررات برچسب‌گذاری انرژی اتحادیه اروپا قرار می‌گیرند به تدریج تا سال 2030 با این روش سازگار می‌شوند.

برچسب انرژی جدید

این تعدیل در مقررات قانونی کمیسیون اتحادیه اروپا در مورد گروه‌های محصولات اعمال می شود.

طبق اعلام کمیسیون اتحادیه اروپا ، مقررات جدید روی برچسب در ترکیب با الزامات جدید کارآیی انرژی تحت دستورالعمل Ecodesign باعث صرفه‌جویی سالانه 167 تراوات ساعت برق تا سال 2030 می‌شود.

این مقدار، با مصرف انرژی سالانه‌ی کشور دانمارک برابر است.


طراحی مجدد برچسب انرژی لازم بود زیرا به دلیل بهبود کارایی، تعداد بیشتری از دستگاه‌ها در کلاس‌های با راندمان بالاتر بودند در نتیجه مقایسه هنگام انتخاب محصول برای مصرف‌کنندگان دشوارتر می‌شد.

با تجدید نظر در برچسب، محصولات در آینده به طور مساوی در کل دامنه‌ی (برچسب‌گذاری) توزیع می‌شوند. تا آنجا که ممکن است، گروه برتر ابتدا تشویق می‌شود تا بهبود کارایی را فراگیر کند.

برچسب انرژی 2021


علاوه بر آن مصرف‌کنندگان از طریق پیکتوگرام‌های ساده در مورد ویژگی‌های خاص محصول مانند حجم قابل استفاده، میزان صدا یا مقدار مصرف آب که می‌توانند بر تصمیم خرید آن‌ها تأثیر بگذارند، اطلاعات بیشتری دریافت می‌کنند.

همچنین یک کد QR اطلاعات بهتری را ارائه می‌دهد که می توان با آن، اطلاعات مربوطه را از پایگاه تازه تاسیس داده محصولات اروپا EPREL فراخوانی کرد.

برچسب انرژی | چشم‌اندازاتحادیه اروپا در کاهش مصرف انرژی

برچسب کارآیی انرژی به یک دستورالعمل اتحادیه‌ی اروپا از سال 1992 برمی‌گردد. پیشرفت‌های فنی و افزایش کارآیی انرژی، به روزآوری را در چندین مورد ضروری کردند.

تغییرات برچسب انرژی

سرانجام در سال 2017 این دستورالعمل با یک آیین نامه‌ جدید برچسب‌گذاری انرژی جایگزین شد و بهبودهایی نیز ارائه شد.
علاوه بر تغییر مقیاس، ایجاد پایگاه داده محصولات EPREL نیز جدید است که از طریق یک درگاه آنلاین قابل دسترسی است و شامل تمام محصولات دارای برچسب خواهد بود.

تأمین کنندگان و خرده فروشان اکنون باید در تبلیغات خود، کلاس بازده انرژی محصولات را حتی با وضوح بیشتری نشان دهند و طیف مربوط به کلاسهای کارایی را که ممکن است در آن محصولات در بازار ارائه شود، بیان کنند.


مرجع

برگردان : وحید مشیرنیا

نظر شما