شماره ثبت در ارشاد: 83160

رسانه اقتصادی و اجتماعی دورنما

ویروس کرونا | اشتباه انسان یا توطئه

وضعیت اضطراری در جهان

وضعیت شیوع بیماری کرونا به درجه‌ای رسیده است که سازمان جهانی بهداشت وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

هفته پیش تعداد مبتلایان ثبت شده این بیماری در چین نزدیک به 6 هزار نفر بود اما امروز (یازدهم بهمن 1398) آمار مبتلایان به بیش از 10 هزار نفر رسیده است. آماری تکان‌دهنده آن هم در مورد ویروسی که می‌تواند ظرف کمتر از دو هفته جان انسان را بگیرد.

سرعت انتقال این ویروس به حدی است که سازمان بهداشت جهانی درخواست عزمی بین‌المللی برای مقابله با آن کرده است.

اعلام وضعیت اضطراری سازمان بهداشت جهانی به دلیل ثبت 100 مورد از این بیماری در 18 کشور مختلف دنیا است.

اگرچه این ویروس ابتدا در شهر ووهان چین شیوع پیدا کرد و این شهر 11 میلیون نفری در قرنطینه است اما با ورود این ویروس به دیگر نقاط دنیا از جمله آمریکا (شیکاگو یک نفر) اکنون تلاش بین‌المللی برای کنترل آن مورد نیاز است.

اما منشاء اصلی این بیماری  چیست؟

خطای انسانی؟

عادات غذایی در چین بسیار عجیب و غریب است آن‌ها هر چه تصور کنید را حاضرند بخورند در نمونه‌ای بسیار نادر آن‌ها حتی جنین انسان را تا چندی پیش به‌عنوان غذا با قیمت بالا خرید و فروش می‌کردند. در ایم میان گزارش شده که خفاش از جمله حیواناتی است که می‌تواند ناقل بیماری کرونا باشد.

شاید خیلی عجیب به نظر برسد که بتوان خفاش را به‌عنوان غذا مصرف کرد آن هم در سوپ.

جوشیدن خفاش در آب می‌تواند بسیاری از باکتری‌ها و ویروس‌های این حیوان را به غذا منتقل کند. تصاویر این غذا آن‌چنان ناخوشایند است که شاید بهترین تصویری که قابل ارائه بود، تصویر زیر باشد. خفاش به جهاتی شبیه موش است و غذای این موجود حشراتی چون عقرب است.

china
سوپ خفاش | یکی از متهمان پرونده کرونا

با شیوع بیماری کرونا کلیپ‌های بسیار در مورد مصرف سوپ خفاش در چین، در فضای مجازی منتشر شده است. بسیاری این گمانه‌زنی را می‌کنند که اگر خفاش ناقل این بیماری است، شاید در کشوری که این پرنده را درون سوپ انداخه و می‌خورند گسترش این بیماری چندان دور از ذهن نباشد.

البته چین و برخی موسسات تحقیقاتی این فرضیه را رد کرده‌اند و احتمال انتقال بیماری از سوپ خفاش را بسیار پایین ارزیابی می‌کنند اما همچنان می‌توان این مورد را برای تحقیقات بیشر در دستور کار قرار داد.

چینی‌ها در خوردن رحم ندارند

در هر صورت چین کشوری است که در آن گفته می‌شود” هر چیز پرنده‌ای را می‌توان خورد غیر از هواپیما” با همین استدلال آنان تقریبا به هیچ موجودی رحم نمی‌کنند و اعتقاد دارند بالاخره می‌توان نوعی غذا از آن‌ها درست کرد.

به همین دلیل است که بازار غیرقانونی فروش حیوانات وحشی (حتی سگ) در این کشور طرفداران زیادی دارد. اما نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد، این موضوع است که ممکن است درون حیوانات ویروس‌هایی باشد که بدن انسان نتواند آن را بپذیرد؛ جدال میان انسان و ویروس‌ها ناشناخته ممکن است به فاجعه بشری مثل ویروس ایدز HIV منجر شود. ویروسی که کماکان راهی قطعی برای درمان بیماری ناشی آن پیدا نشده است.

کرونا توطئه‌ای علیه چین؟

در این میان عده‌ای  گمانه‌زنی می‌کنند فاجعه کرونا ممکن است یک توطئه بشری باشد.

در سال 2015 موسسه پربرایت در انگلستان درخواست ثبت اختراع واکسن، برای نوعی بیماری تنفسی را ثبت کرده است. این واکسن از نمونه ضعیف شده ویروس کرونا ساخته شده است.

صرف هزینه زیاد برای ساختن این واکسن اکنون این شبه را بوجود آورده که ممکن است شیوع بیماری در چین و متعاقبا در سایر کشورها، در حقیقت فراهم کردن بازار بزرگ برای این موسسه باشد. محصولی که اکنون ممکن است به کالای ضروری کل دنیا تبدیل شود.

اقدامی که شاید باور آن بسیار سخت باشد. بیل گیتس و فرزندش ملیندا از حامیان مالی این موسسه تحقیقاتی هستند. بدون شک خانواده گیتس همواره در جهت کاهش فقر، نابرابری و جلوگیری از بیماری‌ها سرآمد بوده‌اند.

اما در مورد سیاست همواره باید با احتیاط صحبت کرد. اگرچه پایه‌های این فرضیه سست است و برخی خبرگزاری‌ها همچون بی‌بی‌سی آن را بی اساس می‌دانند اما حداقل می‌توان به‌عنوان یکی از فرضیه‌های احتمالی تحت عنوان “توطئه علیه چین” به آن نگاه کرد.

هر چه این بیماری گسترش می‌یابد ضررهای مالی احتمالی بر اقتصاد چین بیشتر و بیشتر می‌شود. بسته شدن حریم هوایی چین و لغو بسیاری پروازها، ممانعت از ورود و خروج توریست‌ها به این کشور تنها بخشی از ضررهای مالی میلیون دلاری این واقعه است.

نظر شما