شماره ثبت در ارشاد: 83160

رسانه اقتصادی و اجتماعی دورنما

فاجعه‌بارترین حمله سایبری هکرها، 590 میلیون دلار به سرقت رفت!

در آخرین حمله سایبری، هکرها 590 میلیون دلار ارز دیجیتال را سرقت کردند
30 مارس 2022


در یکی از فاجعه‌بارترین حملات در تاریخ صنعت کریپتو یا ارزهای دیجیتال، «رونن بریج» (Ronin Bridge) که زنجیره‌های بلوکی مختلف (بلاک چین) را به هم متصل می‌کند، فاش کرد که هکرها ضمن نفوذ به شبکه حدود 590 میلیون دلار را به سرقت برده‌اند.


رایانه‌های معروف به نودز (Nodes) – که توسط اسکای ماویس (Sky Mavis) ، شرکت سازنده بازی Axie Infinity، و Axie DAO که از Ronin Bridge پشتیبانی می‌کند- مورد حمله قرار گرفتند. برنامه‌ای که به مردم اجازه می‌دهد به راحتی توکن‌های رمزگذاری شده را به توکن‌هایی تبدیل کنند که می‌توانند در شبکه رونن (Ronin) استفاده شوند.


به گفته شبکه رونن، هکر 173.600 اتر و 25.5 میلیون USDC را در دو عملیات از رونن بریج به سرقت برده است که نشان می‌دهد هک در 23 مارس 2022 رخ داده است، اما تنها روز سه‌شنبه بعد از آن کشف شد.

دلیل آسیب‌پذیر بودن شبکه در مقابل هکران چیست؟


این حمله آخرین حمله‌ای است که نشان می‌دهد پل‌ها (Bridges) اغلب مشکل‌ساز هستند. بسیاری از کدهای بریج به درستی راستی‌آزمایی نشدند. اغلب مشخص نیست که چه کسی آن را اجرا می‌کند و دقیقاً چگونه مدیریت می‌شود.


هویت کسانی که اقتدار شبکه را اثبات می کنند و قرار است دستور معاملات روی پل‌ها را بدهند، اغلب در پرده‌ای از ابهام پوشیده شده است.

بزرگترین سرقت هکران از شبکه ارز دیجیتال یا رمزارز
  • قیمت رون، توکن مورد استفاده در بلاک چین رونن، پس از فاش شدن هک، 20 درصد کاهش یافت.
  • قیمت AXS، توکن مورد استفاده در بازی Axi Infinity، طبق گفته CoinMarketCap حدود 6 درصد کاهش یافته است.


رونن در پست وبلاگ خود گفت که با صرافی‌های بزرگ رمزنگاری و ردیاب بلاک چین Chainalysis برای نظارت بر حرکت دارایی‌های سرقت شده در تماس است. رونن همچنین اعلام کرد که با مجریان قانون همکاری می‌کند.


منبع: بلومبرگ

نظر شما