شماره ثبت در ارشاد: 83160

رسانه اقتصادی و اجتماعی دورنما

عوارض زیست محیطی رمزارزها چیست؟

مجله علمی ایلیاد – بیت‌کوین، اِتریوم و لایت‌کوین رمزارزهای نام آشنا بر پایه‌ی فضای دیجیتال هستند. اگرچه این ارزها به صورت فیزیکی وجود ندارند، ولی آیا این روش تبادل می‌تواند تاثیر منفی بر روی سیاره‌ی زمین داشته باشد؟ محققین دانشگاه نیومکزیکو تاثیرات این رمزارزها بر روی محیط‌زیست را بررسی کرده‌اند.

پروفسور «بنجامین جونز» استاد اقتصاد دانشگاه نیومکزیکو، می‌گوید: «یکی از جالب‌ترین بخش‌های این مطالعه این است که نشان می‌دهد هزینه‌های اقتصادی و سلامتی مرتبط با رمزارزها قابل توجه هستند.»

مصرف انرژس بالا برای استخراج ارز دیجیتال


رمزارزها فقط در دنیای دیجیتال وجود دارند و توسط شبکه‌ای از کامپیوترها تولید و ثبت می‌شوند. به تولیدکنندگان این رمزارزها در دنیای دیجیتال ماینر یا معدن‌کار می‌گویند. معدن‌کاران مستقل مختلف در جاهای مختلف دنیا برای حل الگوریتم‌های پیچیده تلاش می‌کنند و با حل این الگوریتم‌ها در واقع توانسته‌اند ارز دیجیتال استخراج کنند. طرفداران این ارزها از مزایای این ارزها اینچنین می‌گویند که برای آن بانک‌های مرسوم و همچنین کنترل‌های متمرکز دولتی لازم نیستند. ولی از طرف دیگر باید توجه داشت که تولید این ارزها نیاز به مصرف انرژی فراوانی دارد.

mining bitcoin 1024x417 1
استخراج ارز دیجیتال


در مقاله‌ی جدیدی که دانشمندان در مجله‌ی Energy Research & Social Science به چاپ رسانده‌اند، تاثیرات زیست محیطی استخراج ارزهای دیجیتال را بررسی کرده‌اند. آن‌ها محاسبات خود را بر اساس داده‌هایی که در حال حاضر برای میزان مصرف انرژی جهت تولید ارزهای دیجیتال در دسترس هستند، انجام داده‌اند.
پروفسور «رابرت برنز» سرپرست این تحقیق، می‌گوید: «بررسی‌های ما بر اساس آسیب‌های اقتصادی است که ارزهای دیجیتال به محیط زیست و سلامت انسان‌ها وارد می‌کنند.

به عنوان مثال در مباحث اقتصادی دنیا به بررسی هزینه‌های مصرف انرژی در کشاورزی و تولید خودرو می‌پردازند، زیرا این موارد بر روی آینده‌ی زندگی بر روی زمین تاثیر دارند. در دنیایی که تغییرات اقلیمی را به عنوان مشکل در پیش دارد، تاثیرات فعالیت‌ها و تکنولوژی‌های مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است.»


در حال حاضر تاسیسات عظیم و پُرمصرفی در اقصی نقاط دنیا در حال استخراج ارزهای دیجیتال هستند. دانشمندان اذعان دارند که اگرچه استخراج ارزهای دیجیتال در حقیقت کسب درآمد می‌کند، ولی از طرف دیگر مصرف برقی که این فعالیت در پی دارد، تاثیرات منفی بر روی سلامت انسان و تغییرات اقلیمی می‌گذارد. دانشمندان تخمین زده‌اند که در ازای هر یک دلاری که از طریق استخراج بیت‌کوین در آمریکا درآمد کسب می‌شود، هزینه‌های سلامتی و زیست محیطی 0.49 دلار افزایش پیدا می‌کند.


بنابراین می‌توان اینگونه نتیجه‌گیری کرد که استخراج ارزهای دیجیتال باعث افزایش آلودگی هوا می‌شود که هم برای سلامتی انسان‌ها مضر است و هم در جهت تغییرات اقلیمی اثرات منفی دارد.

مترجم : امید محمدی | مجله علمی ایلیاد

منبع : sciencedaily.com

نظر شما