شماره ثبت در ارشاد: 83160

رسانه اقتصادی و اجتماعی دورنما

اصول اقتصاد چرخشی | 1- حذف زباله و آلودگی


اولین اصل اقتصاد چرخشی حذف زباله و آلودگی است. در حال حاضر، اقتصاد ما در یک سیستم زباله‌سازی کار می‌کند.


ما مواد خام را از زمین می‌گیریم، از آنها محصولات می‌سازیم و در نهایت آنها را به عنوان زباله دور می‌اندازیم.


اگرچه بخشی از ‌این مواد دور ریخته شده بازیافت می‌شود اما پرواضح بسیاری از ‌این زباله‌ها به محل‌های دفن زباله یا زباله سوزها ختم شده و از بین می‌روند.‌این سیستم نمی‌تواند در بلندمدت کار کند زیرا منابع روی سیاره ما محدود است.

مشکل (و راه حل) با طراحی شروع می‌شود


برای بسیاری از محصولات موجود در بازار، پس از استفاده، هیچ مسیری وجود ندارد. برای مثال یک بسته چیبس را در نظر بگیرید.‌این بسته‌های پلاستیکی انعطاف‌پذیر چند ماده‌ای قابل استفاده مجدد، بازیافت یا کمپوست نیستند، بنابراین به زباله تبدیل می‌شوند (لازم به ذکر است همه پلاستیک‌ها قابل بازیافت نیستند به همین دلیل است که برای مثال در سال 2018 در انگلیس تمام فروشگاه‌ها ملزم به استفاده از پاکت‌های کاغذی شدند)


برای محصولاتی از‌این قبیل، زباله‌ها ساخته می‌شوند. آنها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که یکبار مصرف باشند.


ضایعات نتیجه انتخاب‌های طراحی هستند


اگرچه گاهی اوقات به‌نظر می‌رسد که اتلاف در شرایط خاص اجتناب‌ناپذیر است، اما ضایعات در واقع نتیجه انتخاب‌های طراحی هستند. هیچ زباله‌ای در طبیعت وجود ندارد، ‌این مفهومی‌است که ما معرفی کرده‌ایم (زباله).


از محصولات کوچک و کوتاه مدت، مانند بسته‌های چیبس، تا سازه‌های به ظاهر دائمی ‌مانند ساختمان‌ها و جاده‌ها، اقتصاد مملو از چیزهایی است که بدون ‌اینکه بپرسیم در پایان عمرش چه اتفاقی برای ‌این می‌افتد؟ طراحی شده‌اند

از خطی به دایره‌ای


با تغییر ذهنیت خود، می‌توانیم زباله‌ها را به عنوان یک نقص طراحی در نظر بگیریم.


در اقتصاد چرخشی یا دایره‌ای، یک ویژگی برای هر طراحی‌ این است که مواد در پایان استفاده دوباره وارد اقتصاد شوند. با‌ این کار سیستم خطی مواد، تولید، دوریز take-make-waste را گرفته و آن را چرخشی می‌کنیم.

مقایسه اقتصاد خطی با اقتصاد چرخشی

بسیاری از محصولات را می‌توان با نگهداری، به اشتراک گذاشتن، استفاده مجدد، تعمیر، نوسازی، بازسازی، و به عنوان آخرین راه حل، بازیافت به گردش در آورد. غذا و سایر مواد بیولوژیکی که برای بازگشت به طبیعت بی‌خطر هستند، می‌توانند زمین را احیا کنند و به تولید مواد غذایی و مواد جدید دامن بزنند.

با تمرکز بر طراحی، می‌توانیم مفهوم زباله را حذف کنیم.

طراحان در حال حذف زباله برای اقتصاد چرخشی

از آنجایی که مفهوم اقتصاد چرخشی به‌عنوان روشی جذاب برای پیشرفت پذیرفته شده است، شرکت‌ها در سرتاسر جهان در مورد نحوه طراحی، ساخت و بازسازی محصولات خود تجدید نظر کرده‌اند.


Apeel شرکتی است که روشی نوآورانه برای حذف بسته‌بندی‌های پلاستیکی بسته‌بندی شده یکبار مصرف روی میوه‌ها و سبزیجات تازه و در عین حال مقابله با ضایعات مواد غذایی ارائه کرده است


اپیل لایه‌ای از پوشش گیاهی و خوراکی است که روی محصولات تازه اعمال می‌شود که سیستم دفاع طبیعی میوه‌ها و سبزیجات را تقلید کرده و در واقع آن را تقویت می‌کند. ‌این امر دو عامل اصلی را که باعث فساد می‌شوند – از دست دادن آب و اکسیداسیون – کند می‌کند.

Apeel به صورت پودر در بین واحدهای توزیع محصولات شرکت توزیع می‌شود سپس در مراکز بسته‌بندی با آب مخلوط می‌شود.
می‌توان آن را با روش‌های اسپری، غوطه‌ور کردن یا برس زدن اعمال کرد.


میوه‌ها و سبزیجات تیمار شده با Apeel دو تا سه برابر بیشتر بدون نیاز به بسته‌بندی پلاستیکی تازه می‌مانند.

یک آووکادو با برچسب Apeel – بسته‌بندی از جنس طبیعت

apeel بسته بندی که در آن یک لایه طبیعی روی میوه های کشیده شده و در برابر پوسیدگی و خراب شدن از آن محافظت می کند


Apeel مستقیماً روی میوه‌ها و سبزیجات تازه اعمال می‌شود تا بدون استفاده از بسته‌بندی پلاستیکی انعطاف‌پذیر، که اغلب به‌عنوان ضایعات در می‌آید، ماندگاری بیشتری داشته باشند.


بازطراحی تولید و گرایش به اقتصاد چرخشی


بسیاری از شرکت‌ها بسته‌بندی‌های قابل استفاده مجدد را به عنوان راهی برای از بین بردن ضایعات اتخاذ می‌کنند، در حالی که برخی مانند Lush و بسیاری دیگر به سادگی محصولات را بدون بسته‌بندی می‌فروشند


شرکت Lush برخی از محصولات مراقبت شخصی مایع خود را دوباره طراحی کرده است تا به عنوان فرمولاسیون جامد به فروش برسد که جایگزین محصولات مایع در بطری‌های پلاستیکی شود. طیف “برهنه” آنها اکنون شامل شامپو، نرم کننده، شستشوی بدن، تونر و دئودورانت است.

حذف زباله و آلودگی تنها به بسته‌بندی محدود نمی‌شود


شرکت نساجی DyeCoo فناوری رنگ کردن منسوجات بدون استفاده از آب را توسعه داده است و بنابراین فاضلاب سمی ‌را از بین می‌برد


دی کو DyeCoo به جای آب از دی‌اکسید‌کربن به عنوان حلال در یک سیستم حلقه بسته استفاده می‌کند.

در حالی که سرمایه‌گذاری در تجهیزات بیشتر از رنگرزی معمولی برای شرکت خرج دارد ، شرکت گزارش می‌دهد که می‌تواند هزینه‌های عملیاتی را به دلیل چرخه‌های دسته‌ای کوتاه، استفاده کارآمد از رنگ، و اجتناب از تصفیه فاضلاب کاهش دهد.


‌این فناوری همچنین می‌تواند خطرات سلامتی و ‌ایمنی را با به حداقل رساندن قرار گرفتن کارگران در معرض مواد شیمیایی سمی‌ کاهش دهد.

Listing Biodiversity DyeCoo

یکی از ماشین‌های DyeCoo می‌تواند 800 تن پلی‌استر را در سال پردازش کند و به طور موثر 32 میلیون لیتر آب صرفه‌جویی کند، از استفاده 160 تن مواد شیمیایی اجتناب کند و خروج فاضلاب را به محیط طبیعی کاملاً از بین ببرد.

سیستم رنگرزی بدون آب DyeCoo انتشار فاضلاب سمی ‌را از بین می‌برد.

زمان هم اکنون است


دولت‌ها با تشویق، ارائه تسهیلات ویژه، یارانه‌های صنعتی می‌توانند در قالب ‌این اصل ، جریان‌های بیشماری که در حال حاضر هر روز سیل زباله‌ها را به محل‌های دفن زباله و زباله‌سوزها می‌فرستد متوقف کنند.

با تاکید بر طراحی بالادست، می‌توانیم ضایعات را قبل از ‌ایجاد آن متوقف کنیم.


منبع

نظر شما