شماره ثبت در ارشاد: 83160

رسانه اقتصادی و اجتماعی دورنما

تغییر ساعت رسمی در اروپا ملغی شد!

در مهرماه هنگامی که ساعت‌ها یک ساعت به عقب کشیده می شود، همه خوشحال اند چون می‌توانند یک ساعت بیشتر بخوابند؛ اما در فصل بهار، تغییر مجدد ساعت ها چندان طرفدار ندارد.

سال‌هاست که درباره پیامدهای تغییر ساعت مطالبی مطرح می‌شود. برخی محققان معتقدند تغییر ساعت تاثیر منفی روی بدن می‌گذارد. علاوه بر آن، تاثیر آن در میزان صرفه جویی انرژی نیز بحث برانگیز شده است.

عادت نکردن بدن با تغییر ساعت در اروپا

بدن شاید هرگز به این ساعت جدید، عادت نکند و این تغییر می تواند برای سلامتی بدن مضر باشد.

محققان آلمانی می‌گویند: برای صرفه جویی در انرژی، ساعت ها را تغییر می‌دهیم غافل از اینکه ساعت بیولوژیکی بدن را نمی توان تغییر داد و با این تغییر ساعت تطبیق داد.

تحقیقات در مورد تغییر ساعت رسمی چه می‌گویند؟

محققان دریافتند با تغییر ساعت، بدن در فصل پاییز مشکل ندارد اما با تغییر ساعت در بهار که یک ساعت به جلو کشیده می‌شود، نمی‌تواند خود را تطبیق دهد.

تحقیقات در مورد تغییر ساعت رسمی چه می‌گویند؟

تحقیقی که در آمریکا صورت گرفت نشان می‌دهد، از نظر پزشکی یک ساعت تغییر ساعت، منجر به کاهش یک ساعت خواب در شب می‌شود که این امر عوارضی را بدنبال دارد و منافع حاصل از این تغییر را زیر سئوال می‌برد، چرا که تغییر ساعت در اولین روز آن موجب بالا رفتن ۶ تا ۱۷ درصدی خطر تصادف، افزایش ۱۷ درصدی مرگ و تشدید وقوع تصادف است که معلول خواب آلودگی رانندگان است.

جراحت های ناشی از تصادف، دعوا و درگیری، افت یادگیری کودکان، ارتکاب رفتارهای خشن و مجرمانه وقوع آنها به عنوان عوارض ناشی از کم خوابی غیرمنتظره نیست. حمله قلبی (سکته) در هفته‌ی نخست تغییر ساعت ۵ درصد افزایش می باید و وقتی این تغییر ساعت به جای خودش بر می‌گردد در هفته اول آن این حمله ۵ درصد کاهش می٬یابد.

نتایج آزمایش در سوئد، هلند و کلارادو این امر را تأیید می‌کند. هزینه‌های پزشکی درمان بیماری‌های فوق و بار مالی حاصل از افزایش پرونده های قضایی تماماً تغییر ساعت را زیان آور می کند، به نحوی که زیان آن بیش از سودمندی آن خواهدبود.

ذخیره سازی نور روز با تغییر ساعت رسمی:

  • کارشناسان می گویند ما باید ” ذخیره سازی نور روز ” را با توجه به این که برای سلامتی بد است حذف کنیم.
  • تعییر ساعت ریسک تصادفات رانندگی را افزایش می‌دهد.
  • بعضی کشورها در پاییز ساعت رسمی را یک ساعت عقب می کشند تا عصرهای روشن تر و صبح هایی تاریک تری ایجاد کنند.
  • تغییر ساعت ریتم شبانه روزی الگوی خواب منظم ما را به هم می‌زند.
  • این تغییر برای دانش آموزان و کارکنانی که زودتر شروع به کار می‌کنند، می‌تواند منجر به کاهش در تحرکات اجتماعی شود. در نتیجه، ریسک چاقی، نشانگان متابولیکی، بیماری های قلبی و افسردگی افزایش می‌یابد.
  • اتحادیه اروپا اعلام کرده است که در سال 2021 “ذخیره روشنایی روز” یا همان تعییر ساعت به پایان خواهد رسید. کشورهای عضو تصمیم خواهند گرفت که آیا زمان تابستان یا زمستان دائما ثابت بماند.
  • در یک نمونه ۴.۶ میلیون نفری، ۸۴ درصد از اروپایی ها از تغییر زمان حمایت کردند.
  • دانشمندان می‌گویند که کمبود خواب یک موضوع بهداشت عمومی جهانی است.
  • یک سوم آمریکایی‌ها می‌گویند آن ها خواب کافی ندارند. ایالات متحده معادل 1.2 میلیون روز کاری در یک سال ناشی از کمبود خواب از دست داده است.
  • کارشناسان می‌گویند یک زمان مشخص داشتن ( بدون تغییر ساعت ) برای همه ما بهتر است.

برای مشاهده ویدئو مربوط به این پست می‌توانید به قسمت گالری رسانه اقتصادی اجتماعی دورنما مراجعه کنید:

[print_masonry_gallery_plus_lightbox]

به نظر شما کشور شما باید ” ذخیره سازی نور روز ” را از بین ببرد؟

منابع: روزنامه خراسان، World Economic Forum

گردآوری و مترجم: دانیال جبینی

نظر شما