شماره ثبت در ارشاد: 83160

رسانه اقتصادی و اجتماعی دورنما

کلان داده و آینده کشاورزی

پتانسیل کلان داده برای گرد هم آوردن زبان‌های اردو، یونانی و سواحیلی در یک مکالمه مشترک می‌تواند جهان را به شیوه‌های قابل توجهی بهبود بخشد.

اگرچه ایفای نقش کلان داده در کاهش قابل توجه گرسنگی، که احتمالا طولانی‌ترین چالش برای بشر بوده است، از آن هم اثر گذارتر است.

براساس گزارش «برنامه جهانی غذا » یک نفر از هر 9 نفر در کره زمین، معادل با 805 میلیون نفر، غذای کافی برای زندگی سالم و فعال ندارند. با رشد جمعیت که انتظار می‌رود در 30 سال آینده به بیش از 9 میلیارد نفر برسد، مقدار غذای تولید شده باید تا 70 درصد افزایش پیدا کند تا موجب گرسنه ‌تر شدن جهان نشود.

گرسنگی در جوامع مختلف و رفع آن

این موضوع در میانه تغییرات آب و هوایی رخ می‌دهد، زمانی که دما افزایش می‌یابد و آب قابل آشامیدن یک منبع بسیار کمیاب می‌شود (70 درصد از آب شیرینی که در جهان استفاده می‌شود به مصرف کشاورزی می‌رسد).

کشاورزی دقیق

بهترین امید برای غذا دادن به جمعیت بیشتر جهان، از ترکیبی از کلان داده و کشاورزی ( کشاورزی دقیق) به دست می‌آید.

ترکیبی از کلان داده و کشاورزی

به مدت هزاران سال، کشاورزان با استفاده از ترکیبی از تجربه و غریزه کار کرده‌اند. در بخش اعظم تاریخ بشر، حالات ماه مهم ‌ترین نهاده علمی در کشاورزی محسوب می‌شد (به دلیل اعتقادات باستانی در مورد تاثیر ماه بر خاک و بذر و نیز به دلیل عملی‌تر مدیریت زمان بدون داشتن ساعت یا تقویم).

انقلاب سبز

پس از جنگ جهانی دوم، دوره‌ای از نوآوری علمی و فناورانه ایجاد شد که به عنوان «انقلاب سبز » شناخته می‌شود و به طور گسترده‌ای تولیدات کشاورزی را افزایش داده و از گرسنگی و فقر کاسته است.

انقلاب سبز فناوری‌ها و اقدامات جدیدی را معرفی کرد که شامل « بذر‌های هیبرید »، آبیاری، آفت‌کش‌ها و کودهای شیمیایی می‌شد.

انقلاب سبز چیست

از آن زمان به بعد، کشاورزان تمایل داشته‌اند تا در یک برنامه زمانی ثابت روی کاشت، کود دادن، هرس کردن و درو کردن محصولاتشان کار کنند، بدون آن که تغییرات هوا و شرایط آب و هوایی یا تغییر جزئیات کوچکی را در هر مزرعه چندان لحاظ کنند؛ زراعت به مثابه ادامه و دنباله عصر صنعتی است.

کشاورزی دقیق چه وعده‌ای می‌دهد؟ | کلان داده و کشاورزی

وعده‌ای که کشاورزی دقیق می‌دهد این است که گنجینه‌ای از داده‌های بی‌درنگ در مورد عواملی مانند هوا، آب و سطوح نیتروژن، کیفیت هوا و بیماری، جمع‌آوری کرده و ارزیابی می‌کند، که تنها مختص به هر مزرعه یا هکتار نیست، بلکه مختص به هر سانتی‌متر مربع از زمین کشاورزی است.

حسگرها زمین را تراز کرده و چند ده شکل داده را برای رایانش ابری فراهم می‌کنند. این داده‌ها با داده‌های به دست آمده از جی‌ پی‌ اس و مدل‌های هواشناسی ترکیب خواهد شد. با این اطلاعات جمع‌آوری و ارزیابی شده، الگوریتم‌ها می‌توانند مجموعه دقیقی از دستورالعمل‌ها در مورد این که کشاورز چه کاری را چه زمانی و کجا انجام دهد، ایجاد کنند.

مزایای کشاورزی دقیق برای اقتصاد و جوامع کشورها

کشاورزی دقیق یا precision agriculture یک مفهوم جدید در کشاورزی است و مبنای آن تشخیص و تمیز ناهمگونی‌های زمین‌های زراعی است.

کشاورزی دقیق و تاثیر آن بر اقتصاد جوامع

هنوز سال‌ها طول می‌کشد تا این نوع فناوری در بخش‌های ثروتمند جهان تسلط پیدا کند، اما این اتفاق خواهد افتاد. مدت نه چندان زیادی پس از آن، نوبت به کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای مرزی جهان خواهد رسید. این الگو با مخارج سرمایه‌ گذاری زیاد اولیه که باعث صرفه‌ جویی‌های جبران ‌کننده هزینه‌های عملیاتی می‌شود، شبیه رباتیک به نظر می‌رسد.

کشاورزی دقیق و اثر آن در هند

وقتی هزینه تجهیزات کاهش پیدا ‌کند، برای کشاورزان کشورهای در حال توسعه قابل دسترس‌تر می‌شوند. این جایی است که اثر آن ممکن است بیشترین مقدار را داشته باشد.

هند را در نظر بگیرید. هیچ کشور دیگری بیش از آن از عدم مدرنیزاسیون کشاورزی رنج نبرده است. کشاورزی در هند بسیار دشوار است.

شرایط سخت کشاورزان در هند:
 به دلیل هزینه‌های زیاد، آب کمیاب و برخی عوامل دیگر، به طوری که برآورد می‌شود 300 هزار کشاورز هندی در طول 20 سال گذشته دست به خودکشی زده‌اند.

علاوه بر این، 25 درصد از گرسنگان جهان، که برآورد می‌شود 190 میلیون نفر باشند، در هند زندگی می‌کنند و گرسنگی عامل شماره یک مرگ در این کشور است. با تداوم رشد سریع جمعیت، وظیفه تولید برنج، گندم و سایر محصولات مهم به مقدار کافی، دشوارتر می‌شود.

کشاورزی دقیق در هند

کشاورزی دقیق به گرسنگی در هند پایان نمی‌دهد یا کشاورزانی با زندگی بخور و نمیر در این کشور را به (دارندگان) کسب و کارهای کشاورزی جدی تبدیل نمی‌کند، اما می‌تواند در محیطی کمیاب، از منابع کمیابی مانند بذر، کود یا آب استفاده کرده و از آنها بیشترین بهره را ببرد.

کشاورزی دقیق و آینده هند

هند یک شبکه ملی از دانشمندان کشاورزی ندارد تا منابع و تخصص را همانند چین، قاره آمریکا و اروپا برای کشاورزانش فراهم آورد. منابع بودجه‌ای در هند نیز بسیار اندک رشد کرده‌اند. وقتی کشاورزی دقیق به جریان اصلی تبدیل شود، می‌تواند نقش این شبکه‌های ملی دانشمندان کشاورزی را ایفا کند.

کشاورزی دشوار در هند و کشاورزی دقیق

بهترین امید برای هند این است که کشاورزی دقیق یک فرصت بزرگ ایجاد ‌کند و به کشاورزان کاسه به دست کمک ‌کند تا سطحی از عملکرد را به دست آورند که امروزه برای آنان غیرممکن است.

در وصف اهمیت کلان داده در آینده جهان

ترجمه؛ کلان داده و آینده اقتصادی

این کار بیانگر بیشترین امید برای غذا دادن به صدها میلیون نفر در هند است که امروزه غذای کافی برای خوردن ندارند. کشاورزی دقیق زراعت را از فعالیت اقتصادی عصر صنعتی به فعالیت اقتصادی عصر دیجیتال خواهد برد.

کشاورزی دقیق و کاهش آلودگی

کشاورزی دقیق همچنین وعده کاهش قابل ‌توجه آلودگی را ارائه می‌کند. در ایالت محل زندگی فعلی من یعنی مریلند مثال فوق‌العاده‌ای در این مورد وجود دارد. من در کنار خلیج چساپیک زندگی می‌کنم، یک جاذبه طبیعی با آبراه‌های زیبا و خرچنگ‌های آبی‌ رنگ خوشمزه. با این حال، جمعیت خرچنگ‌ها و سایر حیات جانوری خلیج در دهه‌های اخیر به دلیل نیتروژنی که از کودهای مازاد وارد آب شده‌اند با مشکلاتی روبرو شده است.

اقتصاد سبز و توجه به کاهش فرآیندهای مضر برای محیط زیست در مسیر توسعه کشورها:

اقتصاد سبز

شاخص‌های جهانی اقتصاد سبز

نیتروژن ناشی از کودهای شیمیایی مناطق مرده‌ای ایجاد می‌کند؛ همانند خلیج مکزیک که به اندازه نیوجرسی است. کوددهی هم آبزیان پرورشی در محل زندگی مرا می‌کشد و هم در تغییر وضعیت آب و هوایی نقش دارد.

کودها اکسید نیترو (N2O) تولید می‌کنند که گاز گلخانه‌ای ناخوشایندی است و از نظر تاثیر سوء گذاشتن روی آب و هوا به اندازه دی ‌اکسید کربن و متان مهم است. کودهای زیاده از حد در مزارع، اکسید نیترو را وارد جو می‌کنند.

کشاورزی دقیق

تاکنون هیچ یک از مذاکرات انجام شده پیرامون توافق‌های تغییرات آب و هوایی به شکلی قابل توجه به دنبال اکسید نیترو (تولید شده) در مزارع نبوده‌اند زیرا نگران این هستند که گذاشتن مقررات بر کودهای شیمیایی به کاهش عرضه غذا و در نتیجه افزایش گرسنگی منجر ‌شود.

کشاورزی و کلان داده در جهت کاهش آلودگی

کشاورزی دقیق یک راه‌ حل جایگزین پیشنهاد می‌دهد. به جای توزیع مقدار ثابتی از کودها، آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها در زمین، داده‌های جدید به ما اجازه خواهند داد تا مقدار مواد شیمیایی را که وارد زمین‌های کشاورزی می‌کنیم، به طور قابل توجهی کاهش دهیم که به نوبه خود منجر به کاهش مقادیری می‌شود که وارد آب، هوا و غذا می‌شوند.

بهره گیری از کشاورزی دقیق

با استفاده از نهاده‌های حسگر موضعی برای تعیین دقیق میزان صحیح آب و کود مورد استفاده، کشاورزی دقیق وعده رشد بیشتر غذا را در حالی که کمتر آلوده‌ کننده باشد، می‌دهد و همه این موارد با کمک کلان داده صورت می‌گیرد.

منبع: کتاب صنایع آینده | الک راس ؛ ترجمه امیر شاملویی

نظر شما